Contact Form - en to cs_CZ translation catalogue (193 entries)

en: 'FROM' field
cs_CZ: 'Pole od'

en: 'Send me a copy' block
cs_CZ: Zobrazit blok  'Zaslat kopii'

en: 'Visible' and 'Disabled for editing' options will be applied only to logged-in users.
cs_CZ: 'Viditelné' a 'Skryté pro editaci' je možné použít pouze pro přihlášené uživatele.

en: A valid email address is required.
cs_CZ: Je vyžadována platná e-mailová adresa.

en: Action after email is sent
cs_CZ: Akce po odeslání e-mailu

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate captcha
cs_CZ: Aktivovat captcha

en: Add a language
cs_CZ: Přidání jazyka

en: Add department selectbox to the contact form:
cs_CZ: Přidáte oddělení selectbox kontaktní formulář:

en: Add field 'Reply-To' to the email header
cs_CZ: Přidat pole 'Odpovědět komu' do záhlaví e-mailu

en: Add multiple forms
cs_CZ: Přidat více formulářů

en: Add placeholder to the input blocks
cs_CZ: Přidání zástupného symbolu do vstupních bloků

en: Add to the form
cs_CZ: Přidejte do formuláře

en: Add tooltips
cs_CZ: Přidat popisky

en: Additional settings
cs_CZ: Další nastavení

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address is required.
cs_CZ: Vyžaduje se adresa.

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: Agreement checkbox
cs_CZ: Označení souhlasu

en: All plugin settings were restored.
cs_CZ: Výchozí nastavení byla obnovena.

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Are you sure that you want to delete this language data?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit nastavení pro tento jazyk?

en: Attachment
cs_CZ: Příloha:

en: Attachment block
cs_CZ: Blok příloh

en: Attachment:
cs_CZ: Příloha:

en: Auto Response
cs_CZ: Automatická odpověď

en: Background color of the input field errors
cs_CZ: Barva pozadí chybujícího vstupního pole

en: Border color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Border color of the input field errors
cs_CZ: Barva ohraničení chybujícího vstupního pole

en: Border width in px, numbers only
cs_CZ: Šířka okraje v px, pouze čísla

en: Button color
cs_CZ: Barva tlačítka

en: Button text color
cs_CZ: Barva textu tlačítka

en: Change the names of the contact form fields and error messages
cs_CZ: Změnit názvy polí formuláře kontaktu a chybových zpráv

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Color of the input field errors.
cs_CZ: Barva chyby vstupního pole.

en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact Form Settings
cs_CZ: Nastavenie kontaktního formuláře

en: Contact Form | Preview
cs_CZ: Kontaktní formulář | Náhled

en: Contact form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact from
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Date/Time
cs_CZ: Datum / Čas

en: Default
cs_CZ: Základní

en: Delete an attachment file from the server after the email is sent
cs_CZ: Odstranit soubor přílohy ze serveru, po odeslání e-mailu

en: Department selectbox
cs_CZ: Poloha výběrového oddílu

en: Disabled for editing
cs_CZ: Zakázáno pro editaci

en: Display additional info in the email
cs_CZ: Zobrazit další informace v e-mailu

en: Display error messages
cs_CZ: Zobrazit chybové zprávy

en: Display error messages & color of the input field errors
cs_CZ: Zobrazí chybové zprávy & barvu chybujícího vstupního pole

en: Display text
cs_CZ: Zobrazený text

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download captcha
cs_CZ: Stáhnout captcha

en: Drag the necessary field to sort fields.
cs_CZ: Přetažením změníte pořadí polí.

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email 'FROM' field option was changed, which may cause email messages being moved to the spam folder or email delivery failures.
cs_CZ: E-mailu z pole byla změněna, což může způsobit, e-mailové zprávy přesouvány do spam složky nebo e-mailem dodání selhání.

en: Email Address
cs_CZ: Vaše emailová adresa

en: Email Address:
cs_CZ: E-Mail:

en: Email address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Email in HTML format sending
cs_CZ: Povolit HTML formátovaní

en: English
cs_CZ: Anglicky

en: Enter a username of the person who should get the messages from the contact form.
cs_CZ: Zadejte uživatelské jméno osoby, která by měla získat zprávy z kontaktního formuláře.

en: Enter the email address you want the messages forwarded to.
cs_CZ: Zadejte e-mailovou adresu chcete zprávy předávat.

en: Error message about the file type for the Attachment field
cs_CZ: Chybová zpráva o typu souboru pro pole Příloha

en: Error message for the Address field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole Adresa

en: Error message for the Captcha field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole Captcha

en: Error message for the Email field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole E-mail

en: Error message for the Message field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole Zpráva

en: Error message for the Name field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole Jméno

en: Error message for the Phone field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole Telefon

en: Error message for the Subject field
cs_CZ: Chybová zpráva pro pole Předmět

en: Error message for the whole form
cs_CZ: Chybová zpráva pro celý formulář

en: Error message when file size limit for the Attachment field is exceeded
cs_CZ: Chybová zpráva při překročení omezení velikosti souboru pro pole Příloha

en: Error message while moving the file for the Attachment field
cs_CZ: Chybová správa při neúspěšném přesunu souboru do pole Příloha

en: Error message while uploading a file for the Attachment field to the server
cs_CZ: Chybová správa při neúspěšném nahrávání souboru na server

en: Error text color
cs_CZ: Barva textu chyby

en: Errors color
cs_CZ: Barva chyby

en: Errors output
cs_CZ: Chybový výstup

en: Example: Date/Time:	August 19, 2013 8:50 pm
cs_CZ: Příklad: Datum / čas: 	srpen 19, 2013 8:50 pm

en: Example: Sent from (IP address):	127.0.0.1
cs_CZ: Příklad: Zaslané z (IP addresa):	127.0.0.1

en: Example: Sent from (referer):	http://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/
cs_CZ: Příklad: Zaslané (odkaz):	http://bestwebsoft.com/contacts/contact-us/

en: Example: Using (user agent):	Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36
cs_CZ: Příklad: Použití (uživatel agent):	Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, jako Gecko) Chrome/28.0.1500.95 Safari/537.36

en: FAQ
cs_CZ: Často kladené otázky

en: Field 'Reply-To' will be initialized by user email
cs_CZ: Pole 'Odpovědět komu' bude inicializováno mailem uživatele

en: Field's default value
cs_CZ: Výchozí hodnota pole

en: Fields
cs_CZ: Pole

en: File format is not valid.
cs_CZ: Formát souboru není platný.

en: File upload error.
cs_CZ: Chyba odeslání souboru.

en: Form layout
cs_CZ: Rozložení formuláře

en: Go PRO
cs_CZ: Získat verzi Pro

en: How to Use Step-by-step Instruction
cs_CZ: NÁVOD KROK ZA KROKEM

en: If the 'Redirect to page' option is selected then the URL field should be in the following format
cs_CZ: Pokud je vybrána možnost 'Přesměrovat na stránku' pak pole URL by měla být v následujícím formátu

en: If this option is changed, email messages may be moved to the spam folder or email delivery failures may occur.
cs_CZ: Je-li tato možnost změněná, e-mailové zprávy mohou být přesunuty do složky Nevyžádaná pošta nebo může dojít k selhání doručení e-mailu.

en: If you can see this MIME, it means that the MIME type is not supported by your email client!
cs_CZ: Pokud vidíte tento MIME, znamená to, že váš e-mailový klient nepodporuje typ MIME!

en: If you leave the fields empty, the messages will be sent to the email address specified during registration.
cs_CZ: Pokud necháte pole prázdné, zprávy bude zaslána na e-mailovou adresu zadanou během registrace.

en: If you upgrade to Pro version all your settings will be saved.
cs_CZ: Pokud upgradujete na verzi Pro všechna nastavení uložit.

en: If you want to create multiple contact forms, please install the Contact Form Multi plugin.
cs_CZ: Pokud chcete vytvořit více kontaktních formulářů, nainstalujte si prosím kontaktní formulář Multi plugin.

en: If you would like to add a Contact Form to your page or post, please use %s button
cs_CZ: Pokud chcete na stránku přidat kontaktní formulář nebo příspěvek, použijte tlačítko %s

en: If you would like to add the Contact Form to your website, just copy and paste this shortcode to your post or page or widget:
cs_CZ: Pokud byste chtěli přidat kontaktní formulář na webu, stačí zkopírovat a vložit tento shortcode nebo stránky nebo widget:

en: Input fields
cs_CZ: Vstupní pole

en: Input fields background color
cs_CZ: Barva pozadí vstupního pole

en: Install Contact Form Multi plugin to create unlimited number of contact forms.
cs_CZ: Pokud chcete vytvořit více kontaktních formulářů, nainstalujte si prosím kontaktní formulář Multi plugin.

en: Label text color
cs_CZ: Označení barvy textu

en: Language
cs_CZ: Přidání jazyka

en: Language settings for the field names in the form
cs_CZ: Nastavení jazyka pro názvy polí ve formuláři

en: Learn More
cs_CZ: Více informací

en: Learn more
cs_CZ: Více informací

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Location selectbox
cs_CZ: Poloha výberového oddielu

en: Mail
cs_CZ: E-mail

en: Manage messages that have been sent from your website.
cs_CZ: Správa zpráv, které byly odeslány z vašeho webu.

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message text is required.
cs_CZ: Text zprávy je vyžadován.

en: Message:
cs_CZ: Zpráva:

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Name:
cs_CZ: Jméno a příjmení:

en: Notice:
cs_CZ: UPOZORNĚNÍ:

en: One column
cs_CZ: Jeden sloupec

en: Optional checkbox
cs_CZ: Volitelné zaškrtávací políčko

en: Optional checkbox, the results of which will be displayed in email
cs_CZ: Volitelné zaškrtávací políčko, jeho výsledek bude zobrazený v emailu

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone Number
cs_CZ: Tel. číslo

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Phone number is required.
cs_CZ: Telefonní číslo je požadováno.

en: Phone number:
cs_CZ: Telefonní číslo:

en: Placeholder color
cs_CZ: Zástupný symbol barva

en: Placeholder color of the input field errors
cs_CZ: Barva zástupného symbolu v chybujícím poli

en: Please enable JavaScript to add language in the contact form, change the names of the contact form fields and error messages.
cs_CZ: Prosím povolte JavaScript přidat jazyk v kontaktním formuláři, změnit názvy polí formuláře kontaktu a chybové zprávy.

en: Please enable JavaScript to change '%s', '%s' options and for fields sorting.
cs_CZ: Prosím povolte JavaScript změnit '%s', '%s' možnosti a pro třídění pole.

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
cs_CZ: Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu do pole 'Od'.

en: Please enter a valid email address in the 'Use this email address' field.
cs_CZ: Zadejte platnou e-mailovou adresu do pole "Použít tuto e-mailovou adresu".

en: Please fill out the CAPTCHA.
cs_CZ: Prosím opište CAPTCHA text.

en: Please make corrections below and try again.
cs_CZ: Prosím opravte chyby a zkuste to znovu.

en: Redirect to the page
cs_CZ: Přesměrování na stránku

en: Required
cs_CZ: Vyžadované

en: Required checkbox for submitting the form
cs_CZ: Vyžaduje označení souhlasu při odeslání formuláře

en: Required symbol
cs_CZ: Symbol pro povinné položky

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save emails to the database
cs_CZ: Ukládání e-mailů do databáze

en: Select a username
cs_CZ: Vyberte uživatelské jméno

en: Send me a copy
cs_CZ: Pošlete mi kopii této zprávy

en: Sent from (ip address)
cs_CZ: Odeslané z (ip adresa)

en: Sent from (referer)
cs_CZ: Odesláno z

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings are not saved.
cs_CZ: Nastavení se neuložilo.

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo.

en: Site
cs_CZ: Stránka

en: Sorry, email message could not be delivered.
cs_CZ: Nelze doručit e-mailovou zprávu.

en: Style options
cs_CZ: Nastavení stylů

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject is required.
cs_CZ: Předmět je povinné pole.

en: Subject:
cs_CZ: Předmět:

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Submit button
cs_CZ: Odesílací tlačítko

en: Submit position
cs_CZ: Potvrzovací tlačítko

en: Such user does not exist.
cs_CZ: Takový uživatel neexistuje.

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Supported file types: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.
cs_CZ: Podporované typy souborů: HTML, TXT, CSS, GIF, PNG, JPEG, JPG, TIFF, BMP, AI, EPS, PS, CSV, RTF, PDF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, ZIP, RAR, WAV, MP3, PPT.

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: Text fields color
cs_CZ: Barva textových polí

en: Thank you for contacting us.
cs_CZ: Děkujeme za zprávu, budeme Vás kontaktovat.

en: The email address of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
cs_CZ: E-mailovou adresu uživatele, který vyplňuje formulář bude použit v poli "Od".

en: The file could not be uploaded.
cs_CZ: Soubor nelze odeslat.

en: The name of the user who fills the form will be used in the field 'From'.
cs_CZ: Jméno uživatele, který vyplňuje formulář bude použit v poli "Od".

en: The user's email address:
cs_CZ: E-mailová adresa uživatele:

en: This file is too large.
cs_CZ: Tento soubor je příliš velký.

en: Tips below the Attachment
cs_CZ: Tipy pod přílohu

en: Tips below the Attachment block
cs_CZ: Zobrazení tipů pod blokem příloh

en: To send mail you can use the php mail function
cs_CZ: Chcete-li odesílat poštu lze použít php funkci mail

en: Two columns
cs_CZ: Dva sloupce

en: Unlock premium options by upgrading to Pro version
cs_CZ: Odemknout možnosti prémiové aktualizací na verzi Pro

en: Use User's email as a default value if the user is logged in.
cs_CZ: Pomocí e-mailu uživatele jako výchozí hodnotu, pokud uživatel je přihlášen.

en: Use User's name as a default value if the user is logged in.
cs_CZ: Uživatelské jméno používejte jako výchozí hodnotu, pokud je uživatel přihlášen.

en: Use shortcode
cs_CZ: Použijte shortcode

en: Use the changed names of the contact form fields in the email
cs_CZ: Použít změněné názvy polí kontaktní formuláře v e-mailu

en: Use this email address:
cs_CZ: Použíte tento email::

en: Used
cs_CZ: Použité

en: User email
cs_CZ: Používateľský email

en: User name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Users can attach the following file formats
cs_CZ: Uživatelé mohou připojit následující formáty souborů

en: Using
cs_CZ: Použití

en: Using (user agent)
cs_CZ: Použití (uživatelský agent)

en: Using Contact Form to DB by BestWebSoft
cs_CZ: Pomocí kontaktního formuláře na DB podle BestWebSoft

en: Visible
cs_CZ: Viditelný

en: What to use?
cs_CZ: Co použít?

en: Width in px, numbers only
cs_CZ: Šířka v px, pouze čísla

en: You can add the Contact Form to your page or post by clicking on %s button in the content edit block using the Visual mode. If the button isn't displayed, please use the shortcode %s or %s where * stands for Contact Form language.
cs_CZ: Na stránku můžete přidat kontaktní formulář nebo příspěvek klepnutím na tlačítko %s v obsahu upravit blok pomocí celoobrazovkového režimu. Je-li tlačítko není zobrazeno, použijte krátký %s nebo %s kde * je zkratka pro jazyk formuláře kontaktu.

en: You can use %%NAME%% to display data from the email field and %%MESSAGE%% to display data from the Message field, as well as %%SITENAME%% to display blog name.
cs_CZ: Můžete použít %%NAME%% zobrazení dat z pole e-mail a %%MESAGE%% zobrazení dat z pole zpráv stejně jako %%SITENAME%% zobrazit název blogu.

en: You can use the wp_mail function for mailing
cs_CZ: Můžete použít funkci wp_mail pro korespondenci

en: Your name is required.
cs_CZ: Zadejte prosím své jméno

en: allows to store your messages to the database.
cs_CZ: umožňuje ukládání zpráv do databáze.

en: click to expand/hide the list
cs_CZ: klepněte na rozbalit nebo skrýt seznam

en: for this language
cs_CZ: pro tento jazyk

en: or
cs_CZ: nebo
