wp-client-wordpress-client-man - en to it_IT translation catalogue (1278 entries)

en: Fields
it_IT: Campi

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Assign To %s
it_IT: Assegna a %s

en: Select
it_IT: Selezione

en: Select %s
it_IT: Seleziona %s

en: All %s
it_IT: Tutti %s

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Download
it_IT: Scarica

en: Import
it_IT: Importa

en: Export
it_IT: Esporta

en: Assign %s
it_IT: Assegna %s

en: Assign
it_IT: Assegna

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Assign %s:
it_IT: Assegna %s:

en: Search
it_IT: Cerca

en: Contact Name
it_IT: Nome contatto

en: Business Name
it_IT: Ragione sociale

en: Creation Date
it_IT: Data di creazione

en: %s Categories
it_IT: %s categorie

en: HUB Pages
it_IT: Pagine indice

en: Files
it_IT: File

en: File Categories
it_IT: Categorie file

en: Tags
it_IT: tags

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Clients are assigned!
it_IT: Clienti assegnati!

en: Client Circles are assigned!
it_IT: Gruppi cliente assegnati!

en: Are you sure? You will lose all Clients, HUB Pages, %s, Private Messages & Files
it_IT: Sei sicuro? Perderete tutti i clienti, pagine HUB, %s, Messaggi Privati & file

en: %s Role:
it_IT: %s Regole:

en: Remove %s role
it_IT: Rimuovo %s regole

en: 404 Error
it_IT: Errore 404

en: 403 Forbidden
it_IT: 403 Sconosciuto

en: Forbidden File Type
it_IT: File vietato (estensione non supportata)

en: File Too Large
it_IT: File troppo grande

en: Unknown Error
it_IT: Errore Sconosciuto

en: Save
it_IT: Salva

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Category have Files. What do with Files
it_IT: La categoria contiene file. Scegliere la procedura

en: Reassign Files
it_IT: Riassegna file

en: or
it_IT: o

en: Delete Files
it_IT: Elimina file

en: Assign %s to
it_IT: Assegna %s a

en: You have changed plugin's folder name. Please rename plugin's folder name to 'wp-client'.
it_IT: Hai modificato il nome della cartella che contiene il plugin. Si prega di rinominare in 'wp-client'.

en: Add %s
it_IT: Aggiungi %s

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Archive %s
it_IT: Archivia %s

en: Delete %s
it_IT: Eliminare %s

en: Reset Password
it_IT: Azzera password

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Click to copy
it_IT: Fare clic per copiare

en: Placeholder was copied
it_IT: Segnaposto copiato

en: General
it_IT: Generale

en: File Sharing
it_IT: File condivisi

en: Private Messages
it_IT: Messaggi privati

en: Business Info
it_IT: Informazioni Azienda

en: Theme Link Pages
it_IT: Pagine di collegamento con il tema

en: Custom Titles
it_IT: Titoli personalizzati

en: Capabilities
it_IT: Permessi

en: Custom Login
it_IT: Personalizzazione login

en: Custom Redirects
it_IT: Redirect personalizzati

en: Login Alerts
it_IT: Notifiche di accesso

en: Email Sending
it_IT: Invio email

en: Convert Users
it_IT: Converti utenti

en: %s Display Options
it_IT: %s Opzioni di visualizzazione

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Show on HUB Page
it_IT: Visualizza sulla pagina HUB

en: Show on %s
it_IT: Visualizza su %s

en: Show on both HUB and %s
it_IT: Visualizza su HUB e %s

en: Don't show on HUB Page
it_IT: Non mostrare nella pagina HUB

en: Don't show on %s
it_IT: Non mostrare su %s

en: Don't show on either HUB or %s
it_IT: Non mostrare su HUB o %s

en: Assign %s To %s
it_IT: Assegna %s a %s

en: Assign %s To %s:
it_IT: Assegna %s a %s:

en: Assign %s To Gallery:
it_IT: Assegna %s alla Galleria:

en: Assign %s To Gallery Category:
it_IT: Assegna %s alla Categoria:

en: Assign %s To File:
it_IT: Assegna %s al file:

en: Assign %s To File Category:
it_IT: Assegna %s a categoria di file:

en: Assign %s To %s Category:
it_IT: Assegnare %s a %s Categoria:

en: Username
it_IT: Nome utente

en: A to Z
it_IT: A alla Z

en: Z to A
it_IT: Z alla A

en: Date Added (Recent to Earlier)
it_IT: Data di inserimento (a partire dai più recenti)

en: Date Added (Earlier to Recent)
it_IT: Data di inserimento (a partire dai più vecchi)

en: Assigned show first
it_IT: Visualizzare prima gli assegnati

en: Select all at this page.
it_IT: Selezionare tutto a questa pagina.

en: Select All.
it_IT: Seleziona tutto.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Assign %s To $s:
it_IT: Assegnare %s a $s:

en: No Clients For Assign.
it_IT: Nessun cliente da assegnare.

en: No Client Circles For Assign.
it_IT: Nessun gruppo di clienti da assegnare.

en: No Managers For Assign.
it_IT: Nessun Manager da assegnare.

en: Logout Link
it_IT: Link logout

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Customize this?
it_IT: Personalizzare questo?

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Permissions Report
it_IT: Report permessi

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: %s Wordpress Client Management Portal | Documentation & Tips
it_IT: Portale di gestione clienti Wordpress %s | Documentazione & consigli

en: Help
it_IT: Aiuto

en: %s's %s
it_IT: %s di %s

en: Archive
it_IT: Archivia

en: Download Log
it_IT: Log dei Download

en: HUB Page Templates
it_IT: Template Pagine HUB

en: HUB Page
it_IT: Pagina indice

en: My HUB Page
it_IT: Mia pagina tipo HUB

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Approve %s
it_IT: Approva %s

en: Approve
it_IT: Approva

en: Files Download Log
it_IT: Log dei download

en: HUB Content
it_IT: Contenuto pagina HUB

en: System Status
it_IT: Stato del sistema

en: %s Settings
it_IT: Impostazioni %s

en: HUB Page Settings
it_IT: Impostazioni pagina HUB

en: General Settings
it_IT: Impostazioni Generali

en: Bar Elements
it_IT: Barra elementi

en: Advanced HUB Elements
it_IT: Elementi avanzati HUB

en: Add New Element
it_IT: Aggiungi nuovo elemento

en: Style Scheme
it_IT: Stile dello schema

en: - None -
it_IT: - Nessuno -

en: you can update or create your scheme
it_IT: E' possibile aggiornare o creare lo schema

en: here
it_IT: qui

en: Enable Logout Link on Bar
it_IT: Abilita il link al logout nel menu

en: Yes
it_IT: Sì

en: Enable Icons in Bar
it_IT: Abilitare le icone nella toolbar

en: Add Template
it_IT: Aggiungi Template

en: Update Template
it_IT: Aggiorna template

en: Are you sure want to reset the Simple template default
it_IT: Sei sicuro che vuoi reimpostare il semplice modello predefinito

en: Reset to Default
it_IT: Reimposta al valore predefinito

en: The various settings below can be used to modify each %s function. For example, you can adjust the sort and display type for the files and %s listed.
it_IT: Le varie impostazioni qui sotto possono essere utilizzate per modificare ogni funzione %s. Ad esempio, potete regolare l'ordinamento e visualizzare il tipo di file e del %s elencate.

en: Template
it_IT: Modello

en: Use same as /hub-page
it_IT: Usa lo stesso di /hub-page

en: Default Template
it_IT: Modello predefinito

en: Ignore Theme Link Page options
it_IT: Ignora le opzioni di collegamento al tema

en: This will allow you to use options provided by your framework theme on an individual page level.
it_IT: Questo ti permetterà di usare le opzioni fornite dal tuo framework o tema per ciascuna pagina.

en: Default %s Template
it_IT: Modello %s predefinito di template

en: Page
it_IT: Pagina

en: No results matched
it_IT: Nessun risultato trovato

en: Use same as /portal-page
it_IT: Usa lo stesso di /pagina-portale

en: Category
it_IT: Categoria

en: None
it_IT: Nessuno/a

en: Note: Press Enter for add tag.
it_IT: Nota: Premere invio per aggiungere tag.

en: Order
it_IT: Ordine

en: Allowed %s
it_IT: %s permessi

en: assign %s
it_IT: assegna %s

en: Allow the %s to edit this page
it_IT: Permetti a %s di modificare questa pagina

en: Send Update to selected %s
it_IT: Invia aggiornamenti a %s selezionati

en: Send to %s
it_IT: Inviare a %s

en: Send %s
it_IT: Invia %s

en: Logo URL
it_IT: URL logo

en: Official Business Name
it_IT: Ragione sociale ufficiale

en: Business Address
it_IT: Indirizzo aziendale

en: Website
it_IT: Sito web

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Uploader in Admin area
it_IT: Uploader nell'Area Amministrativa

en: Regular
it_IT: Regolare

en: Max File Size For Upload (Kb)
it_IT: Dimensione massima per caricamento (Kb)

en: Remember: 1M = 1024Kb
it_IT: Ricorda: 1M = 1024Kb

en: Value must be numeric!
it_IT: Il valore deve essere numerico!

en: Allow "Lost your password"
it_IT: Abilita "Recupero password"

en: Displays "Lost your password" link on login form.
it_IT: Visualizza link "Recupero apssword" nel modulo di login.

en: Currency Settings
it_IT: Impostazioni di valuta

en: Hide dashboard/backend
it_IT: Nascondi bacheca/amministrazione

en: Hide Admin Bar
it_IT: Nascondi barra di amministrazione

en: Hide WP Admin
it_IT: Nascondi WP Admin

en: Non-logged in users will receive a 404 when they try to access /wp-admin
it_IT: Gli utenti non loggati riceveranno un errore 404 quando tenteranno di accedere a /wp-admin

en: Custom Login URL
it_IT: URL di login personalizzata

en: This will change it from
it_IT: Questo cambierà da

en:  to whatever you put in this box
it_IT:  per qualunque cosa inserisci in questa casella

en: Say if you put "login" into the box, your new login URL will be
it_IT: Se ad esempio scrivi "login" nella casella, il nuovo URL di login sarà

en: Reassign %s
it_IT: Riassegnare %s

en: Assign To %s %s
it_IT: Assegna a %s %s

en: Approve selected %s
it_IT: Approva selezionato(i) %s

en: File Title:
it_IT: Titolo file:

en: File Description:
it_IT: Descrizione file:

en: Protect URL
it_IT: Proteggi l'URL

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Notes:
it_IT: Note:

en: Save Notes
it_IT: Salva note

en: Internal Notes
it_IT: Note interne

en: Some problem with update.
it_IT: Qualche problema con l'aggiornamento.

en: Notes is updated.
it_IT: Note aggiornate.

en: Save Capabilities
it_IT: Salva permessi

en: Capabilities is updated.
it_IT: Permessi aggiornati.

en: There was an error uploading the file, please try again!
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento del file, prova di nuovo!

en: Wrong data
it_IT: Dati Errati

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: From
it_IT: Da

en: Date
it_IT: Data

en: Filter
it_IT: Filtro

en: To
it_IT: A

en: (deleted user)
it_IT: (utente eliminato)

en: Type your private message here
it_IT: Digita il tuo messaggio privato qui

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Sender Name
it_IT: Nome mittente

en: Sender Email
it_IT: Email mittente

en: Reply to Email
it_IT: Rispondi all'email

en: Port
it_IT: Porta

en: Protocol
it_IT: Protocollo

en: Active
it_IT: Attivo

en: Mark as Read
it_IT: Marca come letto

en: Read & Reply
it_IT: Leggi e rispondi

en: View
it_IT: Visualizza

en: Edit this item
it_IT: Modificare questa voce

en: Size
it_IT: Dimensione

en: view
it_IT: Visualizza

en: download
it_IT: Scarica

en: Custom Login at /wp-admin Enabled?
it_IT: Login personalizzato presso /wp-admin abilitato?

en: Settings Summary
it_IT: Riepilogo impostazioni

en: Success
it_IT: Completato

en: Hub template does not exists.
it_IT: Modello di HUB non esistente.

en: Hub ID does not exists.
it_IT: Il codice ID dell'HUB non esiste.

en: Resize was completed
it_IT: Il ridimensionamento è stato completato

en: No Files
it_IT: Nessun file

en: Title is empty
it_IT: Il Titolo è vuoto

en: Alphabetic Currency Code is empty
it_IT: Il Codice Alfabetico della valuta è vuoto

en: Currency Symbol is empty
it_IT: Il Simbolo della Valuta è vuoto

en: Code does not exists.
it_IT: Codice inesistente.

en: Key is empty
it_IT: Il campo è vuoto

en: You can't remove currency with default mark
it_IT: Non puoi rimuovere la valuta selezionata come default

en: Key is wrong
it_IT: La chiave è sbagliata

en: Invalid Data
it_IT: Data non valida

en: Author
it_IT: Autore

en: item
it_IT: Articolo

en: items
it_IT: Articoli

en: No items
it_IT: Nessun articolo

en: No Category
it_IT: Nessuna categoria

en: This folder is already exist in this level
it_IT: Questa cartella è già esiste in questo livello

en: Wrong type
it_IT: Tipo errato

en: The file size more than allowed!
it_IT: La dimensione del file è superiore al limite massimo consentito!

en: Such an extension is not supported!
it_IT: Estensione non supportata!

en: Template success updated.
it_IT: Template aggiornato con successo.

en: Select Author
it_IT: Seleziona autore

en: Syncronization
it_IT: Sincronizzazione

en: Select Tag
it_IT: Selezionare il Tag

en: Select Category
it_IT: Seleziona Categoria

en: Select File
it_IT: Selezione File

en: All Files
it_IT: Tutti i file

en: Select Client
it_IT: Selezione Cliente

en: All Clients
it_IT: Tutti i clienti

en: File Category
it_IT: Categoria File

en: %s Category
it_IT: %s categoria

en: circle
it_IT: Cerchia

en: category
it_IT: Categoria

en: DIRECT
it_IT: DIRETTO

en: Access granted via...
it_IT: Accesso consentito tramite...

en: Name
it_IT: Nome

en: Nothing found
it_IT: Nessun elemento trovato

en: Select Function
it_IT: Seleziona funzione

en: Update Individual
it_IT: Aggiornamento individuale

en: You have individual capabilities for %s. Set this checkbox if you want apply the setting for them too.
it_IT: Hai permessi individuali per %s. Imposta questa opzione se vuoi applicare le impostazioni anche ad essi.

en: Capability Title
it_IT: Titolo permesso

en: Completed
it_IT: Completato

en: Wrong update data.
it_IT: Aggiornamento dati errato.

en: Empty ID or data.
it_IT: Campo ID o Data vuoto.

en: Saved!
it_IT: Salvato!

en: Remaining %d minutes
it_IT: Rimangono %d minuti

en: Return to admin panel
it_IT: Ritorna al pannello di amministrazione

en: Strength Indicator
it_IT: Indicatore di forza

en: Too Short
it_IT: Troppo corta

en: Very Weak
it_IT: Molto debole

en: Weak
it_IT: Debole

en: Medium
it_IT: Media

en: Strong
it_IT: Forte

en: Password Mismatch
it_IT: Password non coincidenti

en: Needs Mixed Case
it_IT: Ha bisogno di maiuscole e minuscole

en: Needs Numbers
it_IT: Ha bisogno di numeri

en: Needs Special Chars
it_IT: Richiede caratteri speciali

en: Password in Blacklist
it_IT: Password nella lista nera

en: Hint - The password
it_IT: Suggerimento - la password

en: Should be at least %d characters long.
it_IT: Dovrebbe essere almeno di  %d caratteri.

en: Must trigger the %s level on the Strength indicator.
it_IT: Deve attivare almeno il livello %s nell'indicatore.

en: Very weak
it_IT: Molto debole

en: Should contain upper and lower case letters.
it_IT: Dovrebbe contenere lettere maiuscole e minuscole.

en: Should contain numbers.
it_IT: Dovrebbe contenere numeri.

en: Should contain special characters like ! " ? $ % ^ & ).
it_IT: Deve contenere caratteri speciali come: ! " ? $ % ^ & ).

en: Edit %s Item
it_IT: Modificare la voce di %s

en: View %s Item
it_IT: Visualizza %s oggetto

en: Search %s
it_IT: Cerca %s

en: Nothing found in Archive
it_IT: Non è stato trovato niente in archivio

en: Edit HUB Page Item
it_IT: Modifica l'elemento Pagina HUB

en: View HUB Page Item
it_IT: Visualizza l'elemento Pagina HUB

en: Search HUB Page
it_IT: Pagina di ricerca HUB

en: Mailing Address
it_IT: Indirizzo postale

en: No manager
it_IT: Nessun Manager

en: Note: Some problem with template.
it_IT: Nota: si è verificato un problema con il template.

en: FTP Synchronization
it_IT: Sincronizzazione FTP

en: Last Download:
it_IT: Ultimo download:

en: Section
it_IT: Sezione

en: Add Section
it_IT: Aggiungi sezione

en: Save Section
it_IT: Salva sezione

en: Cancel Edit
it_IT: Annulla la modifica

en: Edit Section
it_IT: Modifica sezione

en: Delete Section
it_IT: Elimina sezione

en: Delete Element
it_IT: Elimina l'elemento

en: Element
it_IT: Elemento

en: Save Title
it_IT: Salvare il titolo

en: Edit Element Title
it_IT: Modificare il Titolo

en: Element CSS ID
it_IT: Elemento CSS ID

en: Background:
it_IT: Sfondo:

en: Transparent
it_IT: Trasparente

en: Font:
it_IT: Tipo di carattere:

en: Font Family:
it_IT: Famiglia di caratteri:

en: Font Size:
it_IT: Dimensione carattere:

en: Line Height:
it_IT: Altezza della linea:

en: Block:
it_IT: Blocco:

en: Display:
it_IT: Mostra:

en: Float:
it_IT: Rende mobile:

en: Width:
it_IT: Larghezza:

en: Height:
it_IT: Altezza:

en: Margin:
it_IT: Margine:

en: Padding:
it_IT: Rientro:

en: Border:
it_IT: Bordo:

en: Login Page
it_IT: Pagina di login

en: Page content: [wpc_client_loginf]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_loginf]

en: Page content: [wpc_client_hub_page]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_hub_page]

en: Page content: [wpc_client_portal_page]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_portal_page]

en: Page content: [wpc_client_edit_portal_page]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_edit_portal_page]

en: %s Directory
it_IT: %s directory

en: Page content: [wpc_client_staff_directory]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_staff_directory]

en: Page content: [wpc_client_add_staff_form]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_add_staff_form]

en: Page content: [wpc_client_edit_staff_form]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_edit_staff_form]

en: %s Registration
it_IT: Registrazione %s

en: Page content: [wpc_client_registration_form]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_registration_form]

en: Page content: [wpc_client_registration_successful]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_registration_successful]

en: Error
it_IT: Errore

en: Page content: [wpc_client_error_image] or any text
it_IT: Contenuto della pagina: [wpc_client_error_image] o qualsiasi testo

en: Page content: [wpc_client_profile]
it_IT: Contenuto pagina: [wpc_client_profile]

en: Payment Process
it_IT: Processo di pagamento

en: Page content: [wpc_client_payment_process]
it_IT: Contenuto della pagina: [wpc_client_payment_process]

en: Your %s has been updated
it_IT: Il tuo %s è stato aggiornato

en: <p>Hello {contact_name},</p>
                                <p>Your %s, {page_title} has been updated | <a href="{page_id}">Click HERE to visit</a></p>
                                <p>Thanks, and please contact us if you experience any difficulties,</p>
                                <p>{business_name}</p>
it_IT: <p>Ciao {contact_name},</p> 
     <p>tua %s, {page_title} è stato aggiornato | <a href="{page_id}"> Clicca qui per visitare</a></p>
     
     di <p>grazie e vi preghiamo di contattarci se incontrate qualsiasi difficoltà,</p> <p>{business_name}</p>

en: I agree.
it_IT: Accetto.

en: Terms/Conditions
it_IT: Termini/condizioni

en: Sorry, you must agree to the Terms/Conditions to continue
it_IT: Siamo spiacenti, ma è necessario accettare le condizioni per continuare

en: Please enter your username!
it_IT: Inserisci il tuo username!

en: Please enter your password!
it_IT: Inserisci la tua password!

en: Invalid IP address!
it_IT: Indirizzo IP non valido!

en: Invalid Login or Password!
it_IT: Nome utente o password non validi!

en: Filename
it_IT: Nome del file

en: Actions
it_IT: Azioni

en: All
it_IT: Tutto

en: Search Files
it_IT: Cerca files

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di gruppo

en: Apply
it_IT: Applica

en: Folder
it_IT: Cartella

en: ASC
it_IT: Crescente

en: DESC
it_IT: Decrescente

en: Show More
it_IT: Visualizza altri

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Order ID
it_IT: ID ordine

en: Select category
it_IT: Seleziona categoria

en: File Description
it_IT: Descrizione file

en: Select Files
it_IT: Selezionare i file

en: Stop Upload
it_IT: Interrompere il caricamento

en: Upload URL might be wrong or doesn't exist.
it_IT: l' URL per l'upload potrebbe essere sbagliato o non esiste.

en: tb
it_IT: TB

en: Init error.
it_IT: Errore inizializzazione.

en: Add files to the upload queue and click the start button.
it_IT: Aggiungi file alla coda di upload e fare clic sul pulsante start.

en: Image format either wrong or not supported.
it_IT: Il formato dell'immagine è sbagliato o non supportato.

en: HTTP Error.
it_IT: Errore HTTP.

en: mb
it_IT: Mb

en: Duplicate file error.
it_IT: Errore, file duplicato.

en: File size error.
it_IT: Errore nella dimensione del file.

en: gb
it_IT: Gb

en: Error: Invalid file extension:
it_IT: Errore: estensione del file non valida:

en: Select files
it_IT: Selezionare i file

en: %s already present in the queue.
it_IT: %s già presenti nella coda.

en: Uploaded %d/%d files
it_IT: File caricato %d/%d

en: Upload element accepts only %d file(s) at a time. Extra files were stripped.
it_IT: Il componente di Upload accetta solo %d file alla volta. I file in eccedenza sono stati rimossi.

en: %d files queued
it_IT: %d file in coda

en: File: %s, size: %d, max file size: %d
it_IT: File: %s, dimensioni: %d, dimensione massima del file: %d

en: Drag files here.
it_IT: Trascina il file qui.

en: Runtime ran out of available memory.
it_IT: Il runtime ha finito la memoria disponibile.

en: File count error.
it_IT: Errore conteggio file.

en: File extension error.
it_IT: Errore estensione file.

en: Error: File too large:
it_IT: Errore: File troppo grande:

en: Add Files
it_IT: Aggiungi file

en: Please select file to upload.
it_IT: Seleziona un file da caricare.

en: Hub Activity
it_IT: Attività indice

en: %d new file(s)
it_IT: %d nuovi file

en: %d new message(s) from %d user(s)
it_IT: %d nuovi messaggi da %d utenti

en: You need to fill
it_IT: Hai richiesto di completare

en: %s <strong>Added</strong> Successfully.
it_IT: %s <strong>aggiunto</strong> con successo.

en: %s <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: %s <strong>eliminato/i</strong> con successo.

en: %s <strong>Changed</strong> Successfully.
it_IT: %s <strong>cambiata</strong> con successo.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Asc
it_IT: Cr.

en: Desc
it_IT: Decr.

en: Category Name
it_IT: Nome categoria

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: <p>You have successfully registered.</p><p>After approval from the administrator, you will have full access to your account.</p>
it_IT: <p>Ti sei registrato con successo.</p><p>Dopo l'approvazione da parte dell'amministratore, potrai accedere al tuo account.</p>

en: Sorry, you do not have permission to see this page!
it_IT: Spiacente, non hai permessi sufficienti per visualizzare questa pagina!

en: Sorry, that username already exists!<br/>
it_IT: Spiacenti, lo username indicato esiste già!<br/>

en: Sorry, Passwords are not matched! .<br/>
it_IT: Spiacenti, le password non coincidono! .<br/>

en: Current user is not a staff!
it_IT: L'utente corrente non fa parte dello staff!

en: Your e-mail address is verified.
it_IT: Indirizzo mail verificato.

en: Email sent successfully
it_IT: Email inviata con successo

en: Resend email for verification
it_IT: Reinvia e-mail per verifica

en: Invalid file. Please try downloading again!
it_IT: File non valido. Riprova di nuovo a scaricarlo!

en: You do not have access to this file!
it_IT: Non hai accesso a questo file!

en: File does not exist
it_IT: Il file non esiste

en: Payment Gateways
it_IT: Metodi di pagamento

en: You need to finish your payment process
it_IT: Devi terminare la procedura di pagamento

en: Choose a Payment Method:
it_IT: Scegli un metodo di pagamento:

en: Staff Directory
it_IT: Elenco dipendenti

en: Field
it_IT: Campo

en: Files you have access to
it_IT: File ai quali è possibile accedere

en: You don't have any files
it_IT: Non hai nessun file

en: View Type
it_IT: Vedi tipo

en: List
it_IT: Elenco

en: Table
it_IT: Tabella

en: Tree
it_IT: Struttura

en: Show sort
it_IT: Visualizza ordinamento

en: Default Sort
it_IT: Ordinamento predefinito

en: Show Tags
it_IT: Visualizza Tag

en: Show Date
it_IT: Mostra Data

en: Show Size
it_IT: Mostra dimensione

en: Show Author
it_IT: Visualizza autore

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Show Categories Titles
it_IT: Visualizza i titoli delle Categorie

en: Show Last Download Date
it_IT: Visualizza la data dell'ultimo Download

en: Show Filters
it_IT: Mostra filtri

en: Exclude Author
it_IT: Escludi l'Autore

en: Files you have uploaded
it_IT: File caricati

en: Upload Files
it_IT: Carica file

en: Auto-Upload After Select
it_IT: Auto-caricamento dopo selezione

en: Include Filetypes
it_IT: Includi file tipo

en: Exclude Filetypes
it_IT: Escludi file tipo

en: Pages you have access to
it_IT: La pagina può accedere a

en: Default Sort Type
it_IT: Tipo di ordinamento predefinito

en: Show Current Page
it_IT: Mostra pagina corrente

en: Show Sort
it_IT: Mostra ordinamento

en: Client Registration
it_IT: Registrazione cliente

en: Successful Client Registration
it_IT: Registrazione Cliente avvenuta con successo

en: Client Managers
it_IT: Manager Cliente

en: Allow %s to login/Logout.
it_IT: Permetti a %s di effettuare login/logout.

en: Remember Me
it_IT: Ricordati di me

en: Lost Your Password?
it_IT: Hai dimenticato  la Password?

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Text for Login field:
it_IT: Testo per campo nome utente:

en: Text for Password field:
it_IT: Testo per campo password:

en: Text for Login Button:
it_IT: Testo per pulsante di login:

en: Text for Remember Me:
it_IT: Testo per Ricordati di Me:

en: Enable Forgot Password:
it_IT: Abilita Password dimenticata:

en: Text for Forgot Password:
it_IT: Testo per Password dimenticata:

en: Disable redirect on HUB Page:
it_IT: Disattiva redirect pagina HUB:

en: Welcome text:
it_IT: Testo di benvenuto:

en: Display Business Name
it_IT: Visualizza Ragione sociale

en: Display Contact Name
it_IT: Visualizza nome contatto

en: Text for Logout link:
it_IT: Testo per link di logout:

en: Logout redirect link:
it_IT: Link di ridirezione del logout:

en: Display %s %s list.
it_IT: Mostra lista %s %s.

en: : %s list
it_IT: : %s lista

en: %s list
it_IT: %s lista

en: Sort by:
it_IT: Ordina per:

en: Sort:
it_IT: Ordinamento:

en: not found.
it_IT: non trovato.

en: Individual Capabilities
it_IT: Permessi individuali

en: Are you sure you want to Re-Send Welcome Email?
it_IT: Sei sicuro di voler inviare di nuovo la Email di benvenuto?

en: Re-Send Welcome Email
it_IT: Ri-inviare Email di benvenuto

en: Wait around %s hours for re-send it.
it_IT: Attendere circa %s ore per inviare nuovamente.

en: %s <strong>Updated</strong> Successfully.
it_IT: %s <strong>aggiornato</strong> con successo.

en: Re-Sent Email for %s.
it_IT: Reinvia Email per %s.

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: A username is required.<br/>
it_IT: Lo username è richiesto.<br/>

en: Sorry, password is required.<br/>
it_IT: Spiacenti, la password è richiesta.<br/>

en: Sorry, confirm password is required.<br/>
it_IT: Spiacenti, la conferma password è richiesta.<br/>

en: Add new %s
it_IT: Aggiungi nuovo %s

en: (required)
it_IT: (richiesto)

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: (twice, required)
it_IT: (due volte, richiesto)

en: Strength indicator
it_IT: Indicatore di forza

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
it_IT: Suggerimento: La password dovrebbe essere lunga almeno sette caratteri. Per renderla più sicura, usare lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli come ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Send Password?
it_IT: Invia password?

en: Send this password to the new user by email.
it_IT: Invia la password al nuovo utente tramite email.

en: A username is required.
it_IT: Lo username è richiesto.

en: Email required.
it_IT: Email richiesta.

en: Invalid Email.
it_IT: Email non valida.

en: Password required.
it_IT: Password richiesta.

en: Confirm Password required.
it_IT: Conferma password necessaria.

en: Passwords are not matched.
it_IT: Le password non coincidono.

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Verify Email
it_IT: Verifica e-mail

en: Login to %s account
it_IT: Login all'account di %s

en: Remove Filter
it_IT: Rimuovere il filtro

en: Move to Archive
it_IT: Sposta in archivio

en: Delete Permanently
it_IT: Elimina

en: %s <strong>Moved to the Archive</strong>.
it_IT: %s <strong>Spostati nell'archivio</strong>.

en: Wrong %s ID.
it_IT: %s ID sbagliato.

en: Category ID
it_IT: ID Categoria

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Assign %s to %s Category
it_IT: Assegna %s a %s categoria

en: Category From
it_IT: Categoria sorgente

en: Category To
it_IT: Categoria destinazione

en: Reassign
it_IT: Riassegna

en: %s is approved.
it_IT: %s approvato.

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: %s <strong>Restored</strong> Successfully.
it_IT: %s <strong>Ripristinato</strong> con successo.

en: Search Users
it_IT: Cerca utenti

en: Role
it_IT: Ruolo

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Client(s) Successfully.
it_IT: Utente/i <strong>convertiti</strong> a cliente/i con successo.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Staff(s) Successfully.
it_IT: Utente/i <strong>convertiti</strong> a deipnedente/i con successo.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Manager(s) Successfully.
it_IT: Utente/i <strong>convertiti</strong> a gestore/i con successo.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to Admin(s) Successfully.
it_IT: Utente/i <strong>convertito/i</strong> ad  Amministratore/i con successo.

en: User(s) <strong>Converted</strong> to %s(s) Successfully.
it_IT: Utente/i <strong>convertiti</strong> a %s con successo.

en: Note: Please test this first before converting a large number of users to be sure your intended result is achieved
it_IT: Nota: Effettua un test prima di convertire un numero elevato di utenti per essere sicuro che il risultato sia quello atteso

en: Convert to:
it_IT: Converti a:

en: Select Role
it_IT: Seleziona ruolo

en: >>Select Options for %s
it_IT: >> Seleziona opzioni per %s

en: Which User Meta Field Use For Business Name
it_IT: Quale campo utente utilizzare come nome aziendale

en: by default "first_name", or "user_login" if meta values and "first_name" is empty.
it_IT: di default "first_name", o "user_login" se i meta valori e "first_name" sono vuoti.

en: Select %s %s
it_IT: Seleziona %s %s

en: Create %s
it_IT: Crea %s

en: Save Current User Role
it_IT: Salva il ruolo utente corrente

en: If checked, the user's current role will be saved, but user will also take on characteristics of the %s role.
it_IT: Se selezionato, il ruolo dell'utente corrente sarà salvato, ma l'utente avrà anche le caratteristiche del ruolo di %s.

en: Convert to %s
it_IT: Converti a %s

en: >> Select Options for %s
it_IT: >> Seleziona opzioni per %s

en: Text Box
it_IT: Casella di testo

en: Datepicker
it_IT: DatePicker

en: Multi-line Text Box
it_IT: Area di testo

en: Radio Buttons
it_IT: Bottoni radio

en: Checkboxes
it_IT: Caselle di selezione

en: Select Box
it_IT: Menu a discesa

en: Multi Select Box
it_IT: Selezione multipla

en: Hidden Field
it_IT: Campo nascosto

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Field Slug (ID)
it_IT: Slug campo (ID)

en: For
it_IT: Per

en: Type
it_IT: Tipo

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Custom Field <strong>Added</strong> Successfully.
it_IT: Campo personalizzato <strong>aggiunto</strong> con successo.

en: Custom Field <strong>Updated</strong> Successfully.
it_IT: Campo personalizzato <strong>aggiornato</strong> con successo.

en: Custom Field <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: Campo personalizzato <strong>eliminato</strong> con successo.

en: Add New Custom Field
it_IT: Aggiungi nuovo campo personalizzato

en: Drag&Drop to change the order in which these fields appear on the registration form.
it_IT: Clicca e trascina per cambiare l'ordinamento con cui i campi compaiono nel modulo di registrazione.

en: A Custom Field Name is required.<br/>
it_IT: Il nome del campo personalizzato è richiesto.<br>

en: A Custom Field with this name "%s" already exist already.<br/>
it_IT: Un campo personalizzato con questo nome "%s" esiste già.<br/>

en: A Custom Field Type is required.<br/>
it_IT: Il tipo del campo personalizzato è richiesto.<br/>

en: Add Custom Field
it_IT: Aggiungi campo personalizzato

en: Update Custom Field
it_IT: Aggiorna campo personalizzato

en: Field Slug
it_IT: Slug campo

en: required
it_IT: richiesto

en: Can't be changed.
it_IT: Non può essere modificato.

en: The name used to identify the custom field. Should consist only of these characters "a-z" and the underscore symbol "_" <br> - (not displayed on the form).
it_IT: Il nome usato per identificare il campo personalizzato. Può contenere soltanto lettere minuscole ("a-z") ed il carattere speciale underscore ("_") - (non visualizzato nel modulo).

en: Field Type
it_IT: Tipo campo

en: Select type of the custom field.
it_IT: Seleziona il tipo di campo personalizzato.

en: Fill in the options for this field
it_IT: Inserisci le opzioni per questo campo

en: Order By
it_IT: Ordina per

en: Order Entered
it_IT: Ordine di inserimento

en: Name - Ascending
it_IT: Nome - Crescente

en: Name - Descending
it_IT: Nome - Decrescente

en: Fill in the value for this field
it_IT: Inserisci il valore per questo campo

en: Field Title
it_IT: Titolo campo

en: The title of the custom field (displayed on the form).
it_IT: Il titolo del campo personalizzato (visualizzato nel modulo).

en: Field Description
it_IT: Descrizione campo

en: Description for the custom field (displayed on the form).
it_IT: Descrizione del campo personalizzato (visualizzata nel modulo).

en: Required Field
it_IT: Campo richiesto

en: Field For
it_IT: Campo per

en: Select users of the custom field.
it_IT: Selezionare gli utenti del campo personalizzato.

en: Time
it_IT: Ora

en: Save Custom Field
it_IT: Salva campo personalizzato

en: Assigned to %s
it_IT: Assegnato a %s

en: %s Login
it_IT: Login %s

en: Assign to %s
it_IT: Assegna a %s

en: A Contact Name is required.<br/>
it_IT: Il nome contatto è richiesto.<br/>

en: A email is required.<br/>
it_IT: Un indirizzo email è richiesto.<br/>

en: (can't be changed)
it_IT: (non può essere modificato)

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ & ).
it_IT: Suggerimento: La password dovrebbe essere lunga almeno sette caratteri. Per renderla più sicura, usare lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli come ! " ? $ % ^ & ).

en: Contact Name required.
it_IT: Nome contatto necessario.

en: Launching Customizer...
it_IT: Lancio Customizer...

en: Are you sure to reset Custom Styles?
it_IT: Sei sicuro ripristinare gli Stili Personalizzati?

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: For %s:
it_IT: Per %s

en: You are customizing style scheme:
it_IT: Stai personalizzando lo schema di stile:

en: Scheme
it_IT: Schema

en: New Element Title
it_IT: Nuovo elemento Titolo

en: New Element CSS ID
it_IT: Nuovo elemento CSS ID

en: Add Element
it_IT: Aggiungi elemento

en: General Information
it_IT: Informazioni generali

en: Environment
it_IT: Ambiente

en: Home URL
it_IT: URL home

en: Site URL
it_IT: URL del sito

en: WP Version
it_IT: Versione di WP

en: WPC Version
it_IT: Versione WPC

en: Web Server Info
it_IT: Informazioni Web Server

en: PHP Version
it_IT: Versione PHP

en: MySQL Version
it_IT: Versione MySQL

en: WP Memory Limit
it_IT: Limite di memoria di WP

en: %s - We recommend setting memory to at least 64 MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
it_IT: %s - si consiglia di impostare la memoria almeno a 64 MB. Vedi: <a href="%s" target="_blank"> aumentare la memoria allocata per PHP</a>

en: WP Debug Mode
it_IT: Modalità di Debug WP

en: WP Max Upload Size
it_IT: Dimensione di caricamento massima per WP

en: WP Multisite
it_IT: WP Multisite ( multi sito)

en: Enabled
it_IT: Attivato

en: Disabled
it_IT: Disattivato

en: PHP Post Max Size
it_IT: Dimensione Massima PHP Post

en: PHP Time Limit
it_IT: Limite di tempo PHP

en: Disabled (cURL must be enabled)
it_IT: Disabilitato (cURL deve essere attivato)

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Installed Plugins
it_IT: Plugin installati

en: version
it_IT: Versione

en: by
it_IT: da

en: Force SSL
it_IT: Forza SSL

en: Import was successful
it_IT: Importazione completata con successo

en: Invalid *.xml file
it_IT: File XML non valido

en: %s Extensions
it_IT: Estensioni %s

en: %s uses Extensions to expand the functionality of the plugin. These can be installed/activated as you have the need for them.
it_IT: %s usa le estensioni per espandere le funzionalità del plugin. Queste posso essere installate/attivate in base alle necessità.

en: To begin the installation, click Install. You will then need to Activate the Extension, and enter the Extension's unique API Key.
it_IT: Per iniziare l'installazione, clicca Installa. In seguito dovrai attivare l'estensione, ed inserire la API key dell'estensione stessa.

en: The Extension generated unexpected output:
it_IT: L'estensione ha generato un output non atteso:

en: Extension activated.
it_IT: Estensione attivata.

en: Extension not activated.
it_IT: Estensione non attivata.

en: Extension deactivated.
it_IT: Estensione disattivata.

en: Extension not deactivated
it_IT: Estensione non disattivata

en: Extension Name
it_IT: Nome estensione

en: Install
it_IT: Installa

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Inactive
it_IT: Non attivo

en: No Extensions were found for this install.
it_IT: Nessuna estensione trovata per questa installazione.

en: Are you sure move to delete this file?
it_IT: Sei sicuro di voler spostare o eliminare questo file?

en: Assign to %s "%s"
it_IT: Assegna a %s "%s"

en: Assign %s to "%s"
it_IT: Assegna %s a "%s"

en: Select Filter
it_IT: Seleziona filtro

en: Reassign Category
it_IT: Riassegna categoria

en: File Title
it_IT: Titolo file

en: Last Download
it_IT: Ultimo scaricamento

en: Files assigned to another category!
it_IT: File assegnati ad un'altra categoria!

en: File(s) are Deleted.
it_IT: File cancellato/i.

en: The file has been added
it_IT: Il file è stato aggiunto

en: The file has been uploaded!
it_IT: Il file è stato caricato con successo!

en: There was an error assign the file, please try again!
it_IT: Si è verificato un errore nell'assegnazione del file, prova di nuovo!

en: Some error with assigning permission for file.
it_IT: Si sono verificati errori durante l'assegnazione dei permessi per il file.

en: Error: File not exist!
it_IT: Errore: Il file non esiste!

en: Error: Category name is wrong!
it_IT: Errore: Il nome della categoria è sbagliato!

en: Upload New File
it_IT: Carica nuovo file

en: Assign File From FTP
it_IT: Assegna file da FTP

en: Add External File
it_IT: Aggiungi file esterno

en: Synchronize with FTP
it_IT: Sincronizza con FTP

en: Sorry, you have used all of your storage quota.
it_IT: Siamo spiacenti, hai usato tutta la memoria disponibile.

en: New Category
it_IT: Nuova categoria

en: Assign %s to file
it_IT: Assegna %s al file

en: Send notification to the assigned %s and associated %s
it_IT: Invia notifica a %s assegnati e %s associati

en: Attach uploaded file(s) to the email notification sent to %s and associated %s
it_IT: Allega i file caricati alla e-mail di notifica inviata a %s e %s associati

en: (size may be limited by email providers)
it_IT: (la dimensione potrebbe essere limitata dai fornitori del servizio email)

en: File(s)
it_IT: File

en: SELECT FILES
it_IT: SELEZIONARE I FILE

en: Your browser doesn't have Flash, Silverlight or HTML5 support.
it_IT: Il tuo browser non ha Flash, Silverlight o supporto ad HTML5.

en: Upload File
it_IT: Carica file

en: File Name
it_IT: Nome file

en: ex. file.zip
it_IT: es. file.zip

en: File URL
it_IT: URL file

en: ex. http://www.site.com/file.zip
it_IT: es. http://www.sito.com/file.zip

en: May not work with some URLs
it_IT: Potrebbe non funzionare con alcuni URL

en: To assign files, you should upload it by FTP into folder %s
it_IT: Per assegnare i file, devi caricarli via FTP nella cartella %s

en: - No Files For Select -
it_IT: - Nessun file da selezionare -

en: Assign File
it_IT: Assegna file

en: Synchronize now
it_IT: Sincronizza ora

en: Your files
it_IT: I tuoi file

en: Admin files
it_IT: File degli amministratori

en: Files for Admin
it_IT: File per gli amministratori

en: Please write file url.
it_IT: Digita l'URL del file.

en: Please select file to assign.
it_IT: Seleziona un file da assegnare.

en: Upload File(s)
it_IT: Carica file

en: Add an external file | From onsite or offsite server location
it_IT: Aggiungi un file esterno | Da un server locale o remoto

en: Category name is null!!!
it_IT: Il nome della categoria è vuoto!!!

en: Category Folder Name is null!!!
it_IT: Il nome della categoria è nullo!!!

en: The Category with this name already exists!!!
it_IT: La categoria con questo nome esiste già!!!

en: The Category with this folder already exists!!!
it_IT: La categoria con questa cartella esiste già!!!

en: The Category Folder already exists on FTP!!!
it_IT: La cartella di categoria esiste già su FTP!!!

en: Category is reassigned!
it_IT: Categoria riassegnata!

en: The changes of the Category are saved!
it_IT: Le modifiche alla categoria sono state salvate!

en: Category is deleted!
it_IT: Categoria eliminata!

en: New view
it_IT: Nuova vista

en: Old view
it_IT: Vecchia vista

en: Folder name
it_IT: Nome cartella

en: Parent
it_IT: Genitore

en: (no parent)
it_IT: (nessun genitore)

en: Assign %s to File Category
it_IT: Assegna %s a categoria file

en: Create Category
it_IT: Crea categoria

en: Category Name (#ID)
it_IT: Nome della categoria (#ID)

en: Folder Name
it_IT: Nome cartella

en: Reassign Files Category
it_IT: Riassegna categoria file

en: Cancel Delete
it_IT: Annulla Elimina

en: Are you sure want to delete permanently this category and reassign all files and parent categories to another category?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente questa categoria e riassegnare tutti i files e le categorie genitore ad un'altra categoria?

en: Are you sure want to delete permanently this category with all files and parent categories?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare permanentemente questa categoria con tutti i files e le categorie genitore?

en: The Category already exists!!!
it_IT: La categoria esiste già!!!

en: Downloaded By
it_IT: Scaricato da

en: Tag Name
it_IT: Nome del tag

en: Count
it_IT: Conta

en: File Tag(s) are Deleted.
it_IT: I File Tag(s) sono stati eliminati.

en: Assign %s to
it_IT: Assegna %s a

en: %s %s is deleted!
it_IT: %s %s è stato eliminato!

en: %s Name
it_IT: Nome %s

en: Auto-Select this %s on the Assign Popups
it_IT: Seleziona automaticamente questo %s nella finestra di assegnamento

en: Automatically assign new Files to this %s
it_IT: Assegnare automaticamente i nuovi file a questo %s

en: Automatically assign new %s to this %s
it_IT: Assegnare automaticamente nuovo %s a questo %s

en: Automatically assign new manual %s to this %s
it_IT: Assegnare automaticamente il nuovo manuale %s a questo %s

en: Automatically assign new self-registered %s to this %s
it_IT: Assegnare automaticamente %s auto-registrati a questo %s

en: Assign %s to %s
it_IT: Assegna %s a %s

en: Save %s
it_IT: Salva %s

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: HUB Title
it_IT: Titolo Hub

en: Auto-Add %s
it_IT: Aggiungi automaticamente %s

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Transaction ID
it_IT: ID transazione

en: Amount
it_IT: Importo

en: Payment History
it_IT: Cronologia pagamenti

en: From here, you can see all payment operations.
it_IT: Da qui, puoi vedere tutte le operazioni di pagamento.

en: Show All
it_IT: Mostra tutti

en: Restore this item from the Trash
it_IT: Ripristina questo elemento dal Cestino

en: Delete this item permanently
it_IT: Eliminare definitivamente questo elemento

en: Move this item to the Trash
it_IT: Spostare l'elemento nel cestino

en: View all categories
it_IT: Vedi tutte le categorie

en: Settings Updated.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Login URL used default names of Wordpress. Settings are not updated.
it_IT: URL di login utilizza i nome di default di Wordpress. Le impostazioni non sono state aggiornate.

en: Pages Updated Successfully.
it_IT: Pagine aggiornate con successo.

en: You are skipped auto-install pages - please do it manually.
it_IT: Stai saltando l'installazione automatica delle pagine - per favore provvedi manualmente.

en: Note: The registration will not work until you select "Payment Gateways". Clients will see a message that "Registration temporarily unavailable".
it_IT: Nota: La registrazione non funzionerà finché non si seleziona "Gateway di pagamento". I clienti vedranno un messaggio "Registrazione temporaneamente non disponibile".

en: Invalid settings
it_IT: Impostazioni non valide

en: Not all registration levels was saved
it_IT: Non tutti i livelli di registrazione sono stati salvati

en: From here you can manage a variety of options for the %s plugin.
it_IT: Da qui puoi gestire una varietà di opzioni del plugin %s.

en: General Business Information
it_IT: Informazioni aziendali generali

en: Update Settings
it_IT: Aggiorna impostazioni

en: Use this section to select which capabilities will be granted to each role within %s
it_IT: Usa questa sezione per selezionare quali permessi saranno assegnati a ciascun ruolo in %s

en: Assign Capabilities
it_IT: Assegna permessi

en: Remove Individual Capabilities
it_IT: Rimuovi singoli permessi

en: %s/%s Settings
it_IT: Impostazioni %s/%s

en: Ignore Theme Link Page Options for Automatically created %s
it_IT: Ignora opzioni pagine del tema per le %s create automaticamente

en: Open %s Registration
it_IT: Registrazione aperta %s

en: Notify Admin about new registrations.
it_IT: Notifica gli amministratori delle nuove registrazioni.

en: Automatically approve %s who register using form.
it_IT: Approva automaticamente %s che si registrano utilizzando il modulo.

en: Password Requirements
it_IT: Requisiti della password

en: Password Minimum Length
it_IT: Lunghezza minima della password

en: Password Strength
it_IT: Forza password

en: High
it_IT: Alta

en: Password Black List
it_IT: Black list delle password

en: Enter values here to prevent a user from choosing them. One per line.
it_IT: Immettere qui i valori qui per impedire agli utenti di sceglierli. Uno per riga.

en: Password Mixed Case
it_IT: Capitalizzazione mista password

en: Password must contain a mix of uppercase and lowercase characters.
it_IT: La password deve contenere un mix di caratteri maiuscoli e minuscoli.

en: Password Numeric Digits
it_IT: Cifre numeriche password

en: Password must contain numeric digits (0-9).
it_IT: Password deve contenere cifre numeriche (0-9).

en: Password Special Characters
it_IT: Caratteri speciali password

en: Password must contain special characters (eg: .,!#$%_+).
it_IT: La password deve contenere caratteri speciali (ad esempio:.,! #$% _ +).

en: Login Form
it_IT: Modulo login

en: Checked by default
it_IT: Selezionata per impostazione predefinita

en: Terms Hyperlink
it_IT: Link termini

en: Terms Error Text
it_IT: Testo errore termini

en: Captcha Public Key
it_IT: Chiave pubblica captcha

en: leave blank for use default key or Get your Public Key -
it_IT: lasciare vuoto per utilizzare la chiave predefinita oppure ottieni la tua chiave pubblica -

en: Here
it_IT: qui

en: Captcha Private Key
it_IT: Chiave privata captcha

en: leave blank for use default key or Get your Private Key -
it_IT: lasciare vuoto per utilizzare la chiave predefinita oppure ottieni la tua chiave privata -

en: Both fields must be filled!
it_IT: Enrambi i campi devono essere compilati!

en: Captcha Theme
it_IT: Tema Captcha

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Convert Users Settings:
it_IT: Impostazioni conversione utenti

en: Use Custom Login Settings
it_IT: Utilizzare le impostazioni di login personalizzate

en: HERE
it_IT: QUI

en: Logo Link (when clicked)
it_IT: Link Logo (quando selezionato)

en: Logo Title (tooltip)
it_IT: Titolo logo (tooltip)

en: Background Image Url
it_IT: Url immagine di sfondo

en: URL path to image to use for background (sized 312px wide, and around 600px tall so that it can be cropped). <br /> You can upload your image with the media uploader
it_IT: Percorso URL per l'immagine da utilizzare per lo sfondo (312px larga e circa 600px alto così che possa essere ritagliata). <br /> Puoi caricare l'immagine con l'uploader di media

en: Page Background Color
it_IT: Colore di sfondo della pagina

en: 6 digit hex color code
it_IT: codice colore esadecimale

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text Link Color
it_IT: Colore link

en: Singular:
it_IT: Singolare:

en: Plural:
it_IT: Plurale:

en: Email Sending Settings
it_IT: Impostazioni invio email

en: Send Test Email
it_IT: Invia email di test

en: File Display Settings
it_IT: Impostazioni di visualizzazione dei file

en: Show File Description in Uploader
it_IT: Visualizza la descrizione del File in Uploader

en: Display File Description in Uploader on %s HUB page.
it_IT: Visualizza la descrizione del File in Uploader nella pagina HUB %s.

en: Enable category choice for %s file upload
it_IT: Abilita scelta della categoria per file caricati da %s

en: By default, files will be uploaded in "General" category.
it_IT: Per impostazione predefinita, i file saranno caricati nella categoria "Generale".

en: Uploader in %s area
it_IT: Uploader in zona %s

en: Attach uploaded files to the notification email sent to Admin/%s
it_IT: Allega file caricati alle email di notifica inviate agli Amministratori/%s

en: minutes
it_IT: minuti

en: You can use this link for remote syncronization
it_IT: È possibile utilizzare questo link per la sincronizzazione remota

en: Thumbnails Settings
it_IT: Impostazioni miniature

en: Use Media Settings Thumbnail size?
it_IT: Utilizzare la dimensione miniature delle impostazioni media?

en: Thumbnail size
it_IT: Dimensioni delle miniature

en: Width
it_IT: Larghezza

en: px
it_IT: pixel

en: Height
it_IT: Altezza

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
it_IT: Imposta dimensioni miniature alle misure desiderate (normalmente le miniature sono proporzionali)

en: Resize all thumbnails now?
it_IT: Ridimensionare tutte le miniature ora?

en: Resize
it_IT: Ridimensiona

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Portal Settings
it_IT: Impostazioni portale

en: Show HUB Title on HUB page
it_IT: Mostra Titolo indice in pagine indice

en: Circle
it_IT: Cerchia

en: Graphic (for shortcode [wpc_client_graphic])
it_IT: Grafica (per lo shortcode [wpc_client_graphic])

en: Add Currency
it_IT: Aggiungi valuta

en: Alphabetic Code
it_IT: Codice alfabetico

en: Symbol
it_IT: Simbolo

en: Align
it_IT: Allinea

en: Restrict access to the site by IP
it_IT: Limitare l'accesso al sito per IP

en: Add new IP
it_IT: Aggiungi nuovo IP

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: ERROR: Non-local or invalid URL submitted for role
it_IT: ERRORE: L'URL inserito per il ruolo è non locale o non valido

en: ERROR: Non-existent role submitted
it_IT: ERRORE: Il ruolo inserito non esiste

en: ERROR: Non-local or invalid URL submitted for circle
it_IT: ERRORE: Non-locale o URL non valido inserito per la cerchia

en: ERROR: Unknown error updating circle-specific URL for circle
it_IT: ERRORE: Errore sconosciuto durante l'aggiornamento dell'URL specifico per il gruppo

en: ERROR: Non-existent circle submitted
it_IT: ERRORE: Cerchia inserita non esistente

en: ERROR: Non-local or invalid URL submitted for user
it_IT: ERRORE: L'URL inserito per l'utente è non locale o non valido

en: ERROR: Unknown error updating user-specific URL for user
it_IT: ERRORE: Errore sconosciuto durante l'aggiornamento dell'URL specifico per l'utente

en: ERROR: Non-existent username submitted
it_IT: ERRORE: Lo username inserito non esiste

en: Enable custom redirects
it_IT: Abilita redirect personalizzati

en: For Non-logged-in
it_IT: Per Non connessi

en: Manage Default Login/Logout Redirect rules
it_IT: Gestione regole predefinite di redirect Login/Logout

en: Low Priority - Will work for any Users who do not have specific Login/Logout Redirect rules.
it_IT: Priorità bassa - Funzionerà per qualunque utente che non ha regole di redirect specifiche per Login/Logout.

en: Login Redirect
it_IT: Redirect Login

en: default login redirect for all users.
it_IT: Redirect di login predefinito per tutti gli utenti.

en: Logout Redirect
it_IT: Redirect Logout

en: default logout redirect for all users.
it_IT: Redirect logout predefinito per tutti gli utenti.

en: Manage Login/Logout Redirect rules for any role
it_IT: Gestione regole di redirect Login/Logout per ruolo

en: Specific roles
it_IT: Ruoli specifici

en: Medium Priority - Will work for Users who have these roles and do not have specific Login/Logout Redirect rules.
it_IT: Priorità media - Funzionerà per tutti gli utenti che hanno questi ruoli e non hanno regole di redirect specifiche per Login/Logout.

en: Add:
it_IT: Aggiungi:

en: Select a role
it_IT: Seleziona un ruolo

en: Login URL:
it_IT: URL login:

en: Logout URL:
it_IT: URL logout:

en: Login URL
it_IT: URL login

en: Logout URL
it_IT: URL logout

en: Manage Login/Logout Redirect rules for any user
it_IT: Gestione regole di redirect Login/Logout per utente

en: Specific users
it_IT: Utenti specifici

en: Highest Priority - Will always work - Does not matter if user has any other Login/Logout Redirect rules.
it_IT: Priorità alta - Funzionerà sempre - Anche nel caso in cui l'utente ha altre regole di redirect per Login/Logout.

en: Select a username
it_IT: Seleziona uno username

en: Manage Login/Logout Redirect rules for any %s
it_IT: Gestione regole di redirezione Login/Logout per ciascun %s

en: Specific %s
it_IT: %s specifici

en: High Priority - Will work for Users who have these %s and do not have specific Login/Logout Redirect rules.
it_IT: Alta priorità - Funzionerà per gli utenti che hanno questi %s e non hanno regole di redirect specifiche di Login/Logout.

en: Order:
it_IT: Ordine:

en: Default for Non-logged-in Redirects
it_IT: Redirezione predefinita per utenti non autenticati

en: Redirect to:
it_IT: Reindirizzare a:

en: %s uses Theme Link Pages to allow integration with a wide range of themes. This connection will allow you to use meta options provided by your theme to customize %s components. These pages should have been created upon installation of the plugin. If not, you will need to create & assign them.
it_IT: %s usa le pagine collegate al tema per permettere l'integrazione con una grande varietò di temi. Questa integrazione vi permetterà di utilizzare le opzioni fornite dal vostro tema per personalizzare i componenti di %s. Queste pagine dovrebbero essere create in fase di installazione del plugin. In alternativa, sarà necessario crearle ed assegnarle.

en: Select Page
it_IT: Seleziona pagina

en: Add shortcode to start of page
it_IT: Aggiungi shortcode all'inizio della pagina

en: Warning! This page does not contain the necessary shortcode. To add a shortcode do it manually or check the box when you save!
it_IT: Attenzione! Questa pagina non contiene lo shortcode necessario. L'aggiunta dello shortcode può essere fatat manualmente oppure selezionando questa casella in fase di salvataggio!

en: Warning! You must select a page in which you have placed the content.
it_IT: Attenzione! Devi selezionare una pagina in cui hai inserito il contenuto.

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Payment Settings
it_IT: Impostazioni di pagamento

en: From here, you can manage payment gateways.
it_IT: Da qui, puoi gestire i metodi di pagamento.

en: Get More Gateways >>
it_IT: Ottenere più gateway >>

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Template Updated.
it_IT: Template aggiornati.

en: Template and all HUB pages are Updated.
it_IT: Il tema e tutte e le pagine HUB sono state aggiornate.

en: New %s Created
it_IT: Nuovo %s creato

en: New %s Created by Admin
it_IT: Nuovo %s creato dall'amministratore

en:   >> This email will be sent to %s (if "Send Password" is checked)
it_IT:   >> Questa email verrà inviata al %s (se l'opzione "Invia password" è selezionata)

en: Self %s Registration
it_IT: Auto-Registrazione %s

en: New %s Registration
it_IT: Nuova registrazione %s

en: Client's Email verification
it_IT: Verifica Email dei clienti

en:   >> This email will be sent to %s for verify email address
it_IT:   >>Questa email verrà inviata a %s per verificarne l'indirizzo

en: %s Password Updated
it_IT: Password %s aggiornata

en: New %s Registers
it_IT: Nuovo %s registrato

en: New %s registers using Self-Registration Form
it_IT: Nuovo %s registrato tramite modulo di auto-rgistrazione

en:   >> This email will be sent to Admin after a new %s registers with client registration form
it_IT:   >> Questa email verrà inviata all'amministratore dopo la registrazione di un nuovo %s tramite il modulo di registrazione

en: {site_title}, {contact_name}, {user_name} and {approve_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {site_title}, {contact_name}, {user_name} e {approve_url} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: %s Account is approved
it_IT: %s approvato

en:   >> This email will be sent to %s after their account will approved (if "Send approval email" is checked).
it_IT:   >> Questa email verrà inviata al %s dopo che l'account sarà stato approvato (se l'opzione "Invia notifica approvazione" è selezionata).

en: {site_title} and {contact_name} will not be changed as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {site_title} e {contact_name} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: {site_title}, {contact_name}, {user_name} and {login_url} will not be change as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {site_title}, {contact_name}, {user_name} e {login_url} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: %s Created
it_IT: %s creato

en: %s Created by website Admin
it_IT: %s creato dall'amministratore

en: {contact_name}, {user_name}, {password} and {admin_url} will not be changed as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {contact_name}, {user_name}, {password} e {admin_url} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: %s Registered
it_IT: %s Registrato

en: %s Registered by %s
it_IT: %s registrato da %s

en:   >> This email will be sent to %s after %s registered him (if "Send Password" is checked)
it_IT:   >> Questa email verrà inviata al %s dopo che il %s lo avrà registrato (se l'opzione "Invia password" è selezionata)

en: %s Updated
it_IT: %s Aggiornato

en:   >> This email will be sent to %s (if "Send Update to selected %s is checked") when %s updating
it_IT:   >> Questa email verrà inviata al %s (se l'opzione "Invia aggiornamento a %s selezionati" è attivata) quando una %s viene aggiornata

en: {contact_name}, {user_name}, {page_title} and {page_id} will not be changed as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {contact_name}, {user_name}, {page_title} e {page_id} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: {contact_name}, {page_title} and {page_id} will not be change as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {contact_name}, {page_title} e {page_id} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: Admin uploads new file
it_IT: Nuovo file da Amministratore

en: Admin uploads new file for %s
it_IT: Caricamento di un nuovo file per un %s  da parte di un amministratore

en: %s Uploads new file
it_IT: Nuovo file da %s

en: %s Downloaded File
it_IT: %s File Scaricato

en:   >> This email will be sent to Admin and %s when %s Download file
it_IT:   > > Questa email verrà inviata all'amministratore ed al %s quando un %s scarica file

en: {user_name}, {site_title}, {file_name} will not be change as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {user_name}, {site_title} e {file_name} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: Private Message: Notify Message To %s
it_IT: Messaggio privato: Notifica messaggio al %s

en: Private Message: Notify Message To CC Email
it_IT: Messaggio privato: Notifica messaggio al campo Email CC

en:   >> This email will be sent to CC Email when %s sent private message (if "Add CC Email for Private Messaging" is selected in plugin settings and %s added CC Email).
it_IT:   >> Questa email verrà inviata all'email CC quando il %s invia un messaggio privato (se l'opzione "Aggiungi email CC ai messaggi privati" è selezionata nelle impostazioni del plugin e l'email CC è stata inserita da %s).

en: Private Message: Notify Message To %s/%s
it_IT: Messaggio privato: Notifica messaggio a %s %s

en: Reset %s Password
it_IT: Azzera password %s

en:   >> This email will be sent to %s when %s forgot it`s password and try to reset it.
it_IT:   >> Questa email verrà inviata al %s  quando il %s la smarrisce ed effettua il recupero password.

en: {site_title}, {user_name} and {reset_address} will not be change as these placeholders will be used in the email.
it_IT: {site_title}, {user_name} and {reset_address} non sono da modificare in quanto sono dei segnaposto che verranno utilizzati nel messaggio.

en: Disable\Enable Notification
it_IT: Abilita/Disabilita notifiche email

en: Email Subject
it_IT: Oggetto

en: Email Body
it_IT: Messaggio

en: Template <strong>Added</strong> Successfully.
it_IT: Modello <strong>aggiunto</strong> con successo.

en: Template <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: Modello <strong>eliminato</strong> con successo.

en: <b>NOTE:</b> To use the HUB templates below, be sure to use the following shortcode in the HUB Content field: %s
it_IT: <b>NOTA:</b> Per usare i modelli indice sotto, assicurati di usare i seguenti shortcode nel campo contenuto dell'indice: %s

en: You can create custom EZ HUB and Advanced HUB templates, and assign them to specific %s/Members and/or %s.
it_IT: Si possono creare modelli personalizzati di EZ HUB e modelli avanzati di pagine HUB e assegnarli agli specifici %s/membri e/o %s.

en: %s/Members will see the default HUB template if no custom template is assigned to them.
it_IT: %s/Membri vedranno il modello HUB predefinito se nessun modello personalizzato viene assegnato a loro.

en: Create EZ HUB Template
it_IT: Crea un modello EZ HUB

en: Create Advanced HUB Template
it_IT: Crea un modello di pagina HUB avanzato

en: Create Simple HUB Template
it_IT: Crea un modello di pagina HUB semplice

en: Template Name
it_IT: Nome Template

en: Template Type
it_IT: Tipo Template

en: Clients
it_IT: Clienti

en: Circles
it_IT: Cerchie

en: Assign clients to %s
it_IT: Assegnare i clienti a %s

en: A Template Name is required.<br/>
it_IT: E' richiesto il nome del Template.<br/>

en: Add Advanced HUB Template
it_IT: Aggiungi modello indice avanzato

en: Update Advanced HUB Template
it_IT: Aggiorna modello indice avanzato

en: <b>NOTE:</b> Just click the "Copy" button next to each placeholder, then paste it in the Visual Editor to insert the corresponding element.
it_IT: <b>NOTA:</b> Clicca semplicemente il bottone "Copia" accanto a ciascun segnaposto, e quindi incollalo nell'editor visuale per inserire l'elemento corrispondente.

en: Use the space below to design a HUB Template in the same manner you would design a standard WordPress page, and then add/place %s components by placing the appropriate placeholders below in your desired location. You can use the Visual Editor, or write HTML in the Text Editor. Use the appropriate placeholder for each element below to insert that functionality into the page.
it_IT: Usa lo spazio qui sotto per definire un modello indice nello stesso modo con cui creeresti una normale pagine WordPress, e quindi inserisci i componenti di %s tramite i segnaposto appropriati nella posizione desiderata. Puoi usare l'editor visuale, oppure scrive il codice HTML con l'editor testuale. Usa i segnaposto appropriati per ciascun elemento riportato sotto per inserire tale funzionalità nella pagina.

en: Add EZ HUB Template
it_IT: Aggiungi modello HUB EZ

en: Update EZ HUB Template
it_IT: Aggiornare il modello HUB EZ

en: <b>NOTE:</b> You can use the following placeholder to display the EZ HUB Nav Bar wherever you choose: %s
it_IT: <b>NOTA:</b> Puoi usare i seguenti segnaposto per visualizzare la barra di navigazione EZ dove desideri: %s

en: Add Simple HUB Template
it_IT: Aggiungi un semplice modello HUB

en: Update Simple HUB Template
it_IT: Aggiorna modello semplice di pagina HUB

en: <b>NOTE:</b> You can use the Visual Editor, or write HTML in the Text Editor. When finished, simply assign the newly created HUB Template to the desired %s, and place the shortcode [wpc_client_hub_page_template /] in the HUB Content tab in the Templates Menu.
it_IT: <b>Nota:</b> È possibile utilizzare l'Editor Visuale, o scrivere HTML nell'Editor di testo. Quando finito, semplicemente assegna il modello HUB appena creato per il %s desiderato e colloca lo shortcode [wpc_client_hub_page_template /] nel contenuto della pagina HUB.

en: Use the space below to design a HUB Template in the same manner you would design a standard WordPress page. You can implement %s functionality by inserting the corresponding shortcodes and placeholders into the Template. All available %s placeholders and shortcodes can be found by clicking the shortcode/placeholder browser button in the Visual Editor menu.
it_IT: Utilizzare lo spazio sottostante per progettare un nuovo modello HUB nello stesso modo in cui progetti una pagina standard di WordPress. È possibile implementare funzionalità di %s inserendo il corrispondente shortcode e segnaposto nel modello. Gli shortcode e i segnaposto %s possono essere trovati cliccando il pulsante shortcode/segnaposto nel menu Editor Visuale.

en: Are you sure to Update content for all HUB pages?
it_IT: Sei sicuro di aggiornare i contenuti per tutte le pagine HUB?

en: <b>NOTE:</b> To use the HUB templates, be sure to use the following shortcode in the HUB Content field: %s
it_IT: <b>Nota:</b> Per utilizzare i modelli HUB, assicurarsi di utilizzare il seguenti shortcode nel campo contenuto della pagina HUB: %s

en: Update all existing HUB pages
it_IT: Aggiornare tutte le pagine HUB esistenti

en: (check this box to instantly update all HUB pages to the content above)
it_IT: (spunta questa casella per aggiornare istantaneamente tutte le pagine HUB con il contenuto di cui sopra)

en: From here you can edit the template of the newly created %s.
it_IT: Da qui è possibile modificare il modello della %s appena creata.

en: Your Template
it_IT: Il tuo template

en: Compare
it_IT: Confronta

en: List of %s Portals
it_IT: Lista di portali dei %s

en:   >> This template for [wpc_client_pagel] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_pagel]

en: List of %s Portals (Tree)
it_IT: Lista di portali %s (Albero)

en:   >> This template for [wpc_client_pagel view_type="tree"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_pagel view_type="tree"]

en: Files from %s
it_IT: File da %s

en:   >> This template for [wpc_client_fileslu] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_fileslu]

en: Files from %s (Table)
it_IT: File da %s (tabella)

en:   >> This template for [wpc_client_fileslu view_type="table"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello per lo shortcode [wpc_client_fileslu view_type = "table"]

en: Files from %s (Tree)
it_IT: File da %s (albero)

en:   >> This template for [wpc_client_fileslu view_type="tree"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello per lo shortcode [wpc_client_fileslu view_type = "tree"]

en: Files from %s (Blog)
it_IT: File da %s (Blog)

en:   >> This template for [wpc_client_fileslu view_type="blog"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_fileslu view_type="blog"]

en: Files to %s
it_IT: File da %s

en:   >> This template for [wpc_client_filesla] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_filesla]

en: Files to %s (Table)
it_IT: Files in %s (Tabella)

en:   >> This template for [wpc_client_filesla view_type="table"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello per lo shortcode [wpc_client_filesla view_type = "tabella"]

en: Files to %s (Tree)
it_IT: File in %s (Albero)

en:   >> This template for [wpc_client_filesla view_type="tree"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello per lo shortcode [wpc_client_filesla view_type = "tree"]

en: Files to %s (Blog)
it_IT: File a %s (Blog)

en:   >> This template for [wpc_client_filesla view_type="blog"] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_filesla view_type="blog"]

en:   >> This template for [wpc_client_com] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_com]

en:   >> This template for [wpc_client_registration_form] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode  [wpc_client_registration_form]

en: Registration Successful
it_IT: Registrazione completata con successo

en:   >> This template for [wpc_client_registration_successful] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_registration_successful]

en:   >> This template for [wpc_client_loginf] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_loginf]

en:   >> This template for [wpc_client_logoutb] shortcode
it_IT:   >> Questo modello è per lo shortcode [wpc_client_logoutb]

en:   >> This template for [wpc_client_profile] shortcode if user role is WP-Client
it_IT:   >> Questo modello per lo shortcode [wpc_client_profile] se ruolo utente è WP-Client

en:   >> This template for [wpc_client_client_managers] shortcode
it_IT:   >> Questo modello per lo shortcode [wpc_client_client_managers]

en: Advanced users only should attempt changes here. Please only edit html, and don't change anything inside curly brackets {}
it_IT: Solo utenti avanzati dovrebbero effettuare modifiche qui. Si prega di modificare solo il codice html, e di non toccare nulla all'interno delle parentesi graffe {}

en: -- If you run into a problem, then please click "Reset to default" button at bottom right
it_IT: -- Se hai probelmi, clicca il pulsante "Reimposta al valore predefinito" in basso a destra

en: Allow {php} tags
it_IT: Permettere tags {php}

en: Differences
it_IT: Differenze

en: Reset to default
it_IT: Reimposta al valore predefinito

en: SendGrid
it_IT: Griglia invio

en: Registration is disabled!
it_IT: Registrazione disabilitata!

en: Business or Client Name
it_IT: Ragione sociale o nome cliente

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: >> <strong>HINT:</strong> The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.
it_IT: >> <strong>SUGGERIMENTO:</strong> La password dovrebbe essere lunga almeno sette caratteri. Per renderla più sicura, usare lettere maiuscole, minuscole, numeri e simboli come <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.

en: Send this password to email?
it_IT: Invia password via email?

en: Check to Enable
it_IT: Seleziona per abilitare

en: Submit Registration
it_IT: Invia registrazione

en: <p>%s already registered.</p>
it_IT: <p>%s già registrato.</p>

en: Wrong %s.
it_IT: %s sbagliato.

en: Username or E-mail:
it_IT: Username o email:

en: New password:
it_IT: Nuova password:

en: Confirm new password:
it_IT: Conferma nuova password:

en: Get New Password
it_IT: Ottienu una nuova password

en: <strong>Hint</strong>: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like <strong>! " ? $ % ^ &amp; ).</strong>
it_IT: <strong>Suggerimento</strong>: La password dovrebbe essere lunga almeno sette caratteri. Per renderla più sicura, usare lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli come <strong>! " ? $ % ^ &amp; ).</strong>

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: Inserisci un nome utente o un indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid E-mail.
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: Indirizzo e-mail non valido.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that E-mail address.
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: Non ci sono utenti registrati con quell'indirizzo e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that Username.
it_IT: <strong>ERRORE</strong>: Non ci sono utenti registrati con quel nome utente.

en: <strong>ERROR</strong>:  You do not have permission to reset your password.
it_IT: <strong>Errore</strong>: non si dispone delle autorizzazioni per reimpostare la password.

en: The e-mail could not be sent.
it_IT: L'e-mail non può essere spedita.

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
it_IT: Possibile causa: il tuo provider potrebbe aver disabilitato la funzione mail()...

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it_IT: Inserisci il tuo username o indirizzo email. Riceverai un link via email per generare una nuova password.

en: Enter your new password below.
it_IT: Inserisci la tua nuova password qui sotto.

en: The passwords do not match.
it_IT: Le password non coincidono.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
it_IT: Controlla la posta per il link di conferma.

en: <p>%s already logged in.</p>
it_IT: <p>%s già collegato.</p>

en: LOGOUT
it_IT: Logout

en: New
it_IT: Nuovo

en: The changes have been successfully saved.<br/>
it_IT: Le modifiche sono state salvate con successo.<br/>

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma nuova password

en: <strong>Hint:</strong> The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.
it_IT: <strong>Suggerimento:</strong> La password dovrebbe essere lunga almeno sette caratteri. Per renderla più sicura, usare lettere maiuscole e minuscole, numeri e simboli come <strong>! " ? $ % ^ & )</strong>.

en: Business Names cannot be changed.
it_IT: La ragione sociale non può essere modificata.

en: Username cannot be changed.
it_IT: Lo username non può essere modificato.

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: Login cannot be changed.
it_IT: Il login non può essere modificato.

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Waiting for approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: This field is marked as required by the administrator
it_IT: Questo campo è contrassegnato come obbligatorio  dall'amministratore

en: Send this password to the %s by email.
it_IT: Invia questa password per e-mail a %s.

en: All files, exclude
it_IT: Escludere tutti i file,

en:  files will be not uploaded
it_IT:  files non verranno caricati

en: File will be not uploaded
it_IT: File non sarà caricato

en: Estimate
it_IT: Preventivo

en: Estimate Number
it_IT: Numero Preventivo

en: Estimate <strong>Created</strong> Successfully.
it_IT: Preventivo <strong>Creato con</strong> Successo.

en: Estimate/Invoice Settings
it_IT: Impostazioni Fatture/Preventivi

en: Invoice Prefix:
it_IT: Prefisso Fatture

en: Accept
it_IT: Accetta

en: Decline
it_IT: Rifiuta

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comments:
it_IT: Commenti:

en: Send Comment
it_IT: Invia Commento

en: Send Request
it_IT: Invia Richiesta

en: Estimates can be thought of in a very similar manner as Invoices, and almost as "pre-Invoices". An estimate consists of one or more items with their associated title, description and price point. You can set a date for the estimate is good until, add tax to the estimate, add a discount to the estimate, set your terms and conditions and add a special note to the customer as needed.
it_IT: Le stime possono essere pensati in modo molto simile come fatture, e quasi come "pre-fatture". Una stima è costituito da uno o più elementi con il loro titolo associato, descrizione e fascia di prezzo. È possibile impostare una data per la stima è buono fino a quando, aggiungere fiscale alla stima, aggiungere uno sconto alla stima, impostare le termini e le condizioni e aggiungere una nota speciale per il cliente in base alle esigenze.

en: The building blocks for Estimates and Invoices are what is known as Items. Items can be thought of as a line item title and description that quantifies a billable service or particular product or sku. The items created on this page are reusable, so for example you can create an item for "One Billable Hour of Design Work", and add it to as many Estimates/Invoices as you like, including adding multiples of each item to an Estimate or Invoice.
it_IT: I blocchi di costruzione per preventivi e fatture sono ciò che è noto come elementi. Gli elementi possono essere considerati come un titolo voce e la descrizione che quantifica un servizio fatturabile o particolare prodotto o SKU. Gli elementi creati in questa pagina sono riutilizzabili, così per esempio è possibile creare una voce per "One fatturabile ore di lavoro di progettazione", e aggiungerlo al maggior numero di Stime / Fatture come ti piace, tra cui l'aggiunta di multipli di ogni elemento per un preventivo o Fattura.

en: You can create and adjust your desired taxes from this page. You can setup multiple tax levels if desired, and then choose the appropriate tax on an individual Estimate/Invoice basis. The default tax rate is calculated in percent.
it_IT: È possibile creare e modificare le tasse dovute da questa pagina. Se si desidera impostare più livelli di tassazione  e scegliere l'imposta appropriata su base individuale preventivo / fattura. La tassa di default è calcolato in percentuale.

en: Adjust various Estimates/Invoices settings from this tab, including how the Estimate/Invoice numbers are formatted, what payment gateways your %1$s can use, what currency symbol to use, and whether or not you and your %1$s will receive email notifications related to Estimates and Invoices.
it_IT: Regola le varie impostazioni di Preventivi / Fatture da questa scheda, compreso il numero di preventivo / fattura , il tuo metodo di pagamento %1$s possono utilizzare, quale simbolo di valuta da usare, e se %1$s  riceverete  notifiche e-mail relative al preventivi e fatture.

en: Add Invoice
it_IT: Agg Fattura

en: Recurring Profiles
it_IT: Profili Ricorrente

en: Add Recurring Profile
it_IT: Agg Profilo Ricorrente

en: Estimates
it_IT: Preventivi

en: Item Custom Fields
it_IT: Elemento campi personalizzati.

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: INV: Invoice Notification
it_IT: INV: Notifica Fattura

en: Invoicing: Invoice Notification
it_IT: Fatturazione: Notifica Fattura

en: Estimates/Invoices
it_IT: Preventivi/Fatture

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Sorry, This Invoice already paid.<br>
it_IT: Scusa, Questa fattura risulta già pagata.<br>

en: A Item Name is required.<br/>
it_IT: L'articolo deve avere un titolo.<br/>

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Status
it_IT: Stato

en: Open
it_IT: Da Pagare

en: Partial
it_IT: Parziale

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Refunded
it_IT: Rifiutata

en: Show Due Date
it_IT: Mostra Scadenza

en: Show Description
it_IT: Mostra Descrizione

en: Show Type Payment
it_IT: Mostra Tipo di Pagamento

en: Show Total Amount
it_IT: Mostra L'intero Ammontare

en: Create Recurring Profiles to %s
it_IT: Crea Profili Ricorrente a %s

en: Delete Recurring Profiles to %s
it_IT: Elimina Profili Ricorrente a %s

en: Modify Invoicing Taxes
it_IT: Modifica le Tasse Fattura

en: Paid %s Invoices
it_IT: Fatture Pagate %s

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: User Information
it_IT: Info Utente

en: Item Fields
it_IT: Campi Elemento

en: Invoice Status and History
it_IT: Stato della fattura e Storia

en: Invoice Items
it_IT: Elementi Fattura

en: Recurring Profile Items
it_IT: Elementi Profilo Ricorrente

en: Request Notes
it_IT: Note Richieste

en: Recurring Profile History
it_IT: Storico Profilo Ricorrente

en: You can add more custom fields for use in Invoices from %s page.
it_IT: È possibile aggiungere ulteriori campi personalizzati per l'utilizzo nelle fatture per %s.

en: %s paid
it_IT: Pagato %s

en: Delete&nbsp;Permanently
it_IT: Elimina&nbsp;Permanentemente

en: Allow Partial Payment
it_IT: Consenti Pagamento Parziale

en: Minimum Payment
it_IT: Pagamento Minimo

en: Invoice Number:
it_IT: Numero Fattura:

en: Due Date
it_IT: Scadenza

en: Due Date is required to be set if setting a Late Fee
it_IT: La scadenza è necessaria per impostare una tassa di mora

en: Late Fee
it_IT: Mora

en: Delete Late Fee
it_IT: Elimina Mora

en: VAT
it_IT: IVA

en: Send Email for %s After Paid Invoice
it_IT: Invia una Email a %s dopo il pagamento della fattura

en: Save as Open
it_IT: Salva come da pagare

en: Send Email
it_IT: Invia Email

en: Send Email with PDF file to %s
it_IT: Salva Email come file PDF a %s

en: Save as Draft
it_IT: Salva come Bozza

en: Download&nbsp;PDF
it_IT: Scarica in&nbsp;PDF

en: Delete Recurring Profile
it_IT: Elimina Profilo Ricorrente

en: Create Invoices as Draft
it_IT: Crea Fattura Come Bozza

en: Invoices are saved as drafts. You can review and send them to %s for payment
it_IT: Fattura salvata in bozza. È possibile rivederla e inviarla a %s per il pagamento

en: Create Invoices as Open
it_IT: Crea Fattura come da Pagare

en: Invoices are saved as open. So %s will see it in their Portals and pay. Also you can set option for Send Invoices by Email.
it_IT: Le fatture vengono salvate come da pagare. Così %s lo vedranno nei loro portali di pagamento. Inoltre è possibile impostare l'opzione per inviare le fatture via e-mail.

en: Send Email/PDF when generated
it_IT: Invia Email/PDF quando generata

en: Save Profile as Active
it_IT: Salva Profilo come Attivo

en: Save Profile as Draft
it_IT: Salva Profilo come Bozza

en: What should be done with created Invoices by this Recurring Profile?
it_IT: Che cosa dovrebbe essere fatto con le fatture create da questa profilo ricorrente?

en: Delete all Invoices
it_IT: Elimina tutte le fatture

en: Save Invoices
it_IT: Salva Fattura

en: Attention: this Recurring Profile has not expired subscriptions. These subscriptions will be closed.
it_IT: Attenzione: questo Profilo Ricorrente non ha sottoscrizioni scadute. Queste sottoiscrizioni saranno chiuse.

en: Do Not Delete Discounts
it_IT: Non Cancellare lo Sconto

en: Do Not Delete Taxes
it_IT: Non Eliminare le Tasse

en: Username:
it_IT: Nome Utente:

en: Contact Name:
it_IT: Nome Contatto:

en: Business Name:
it_IT: Nome Azienda:

en: Add CC Email
it_IT: Agg Email CC

en: Terms & Conditions:
it_IT: Termini & Condizioni:

en: Note to Customer:
it_IT: Nota per i clienti:

en: You can add more currencies for use in Invoices from %s page.
it_IT: È possibile aggiungere più valute per l'uso in fattura a partire da pagina %s.

en: Before Discount
it_IT: Prima dello Sconto (se presente)

en: After Discount
it_IT: Dopo lo Sconto

en: Add New Item
it_IT: Agg Nuovo Elemento

en: New Item
it_IT: Nuovo Elemento

en: Amount Discount
it_IT: Ammontare Sconto

en: Percent Discount
it_IT: Percentuale di Sconto

en: Qty.
it_IT: N°

en: Rate
it_IT: Prezzo

en: Discounts
it_IT: Sconti

en: Sub Total:
it_IT: Subtotale:

en: Discount:
it_IT: Sconto:

en: Tax:
it_IT: Tassa:

en: Total Net:
it_IT: Totale Netto

en: VAT:
it_IT: IVA:

en: Late Fee:
it_IT: Mora:

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Amount Paid:
it_IT: Importo pagato:

en: Total Remaining:
it_IT: Totale Rimanente

en: Add Preset Items
it_IT: Agg elementi preimpostati

en: Add New Discount
it_IT: Agg Nuovo Sconto

en: Add New Tax
it_IT: Agg Nuova Tassa

en: Add Preset Tax
it_IT: Agg Tassa Predefinita

en: Item Name:
it_IT: Nome Elemento:

en: Description:
it_IT: Descrizione:

en: Rate:
it_IT: Prezzo

en: Save this Item as Preset Item for future use
it_IT: Salva questo elemento come predefinito per un utilizzo futuro

en: Save Item
it_IT: Salva Elemento

en: Invoice Total:
it_IT: Totale Fattura

en: Not to be more than total. Can be a partial payment.
it_IT: Non deve essere più totale. Può essere un pagamento parziale.

en: Edit Item
it_IT: Modifica Elemento

en: Edit Item: %s
it_IT: Modifica Elemento: %s

en: Edit Tax
it_IT: Modifica Tassa

en: Tax Name:
it_IT: Nome Tassa:

en: Tax Description:
it_IT: Descrizione Tassa:

en: Tax Rate:
it_IT: Prezzo Tassa

en: Edit Tax: %s
it_IT: Modifica Tassa: %s

en: year
it_IT: anno

en: Total due
it_IT: Totale Dovuto

en: Select Date
it_IT: Seleziona Data

en: Year
it_IT: Anno

en: Change Currency
it_IT: Cambia Valuta

en: Taxes not found
it_IT: Tasse non trovate

en: Add Preset Taxes
it_IT: Agg Tassa Predefinita

en: Preset Taxes
it_IT: Tasse Predefinite

en: Show Total Payments
it_IT: Mostra i pagamenti Totali

en: Show Balance
it_IT: Mostra Bilancio

en: Show Payment Type
it_IT: Mostra Tipo di Pagamento

en: Show Invoicing Currency
it_IT: Visualizza la valuta di fatturazione

en: Invoice Status
it_IT: Stato Fattura

en: In Process
it_IT: In Corso

en: Edit Invoice
it_IT: Modifica Fattura

en: Search Invoices
it_IT: Cerca Fatture

en: In-Process
it_IT: In-Corso

en: Void
it_IT: Nullo

en: Canceled
it_IT: Cancellato

en: Pending
it_IT: In Sospeso

en: Open (Sent)
it_IT: Da Pagare (Inviata)

en: Total Amount Of Invoices Generated
it_IT: Totale delle fatture generate

en: Total Payments Received
it_IT: Totale Pagamenti Ricevuti

en: Balance
it_IT: Bilancio

en: Pay Now
it_IT: Paga Ora

en: Recurring Payment
it_IT: Pagamento Ricorrente

en: Title Profile
it_IT: Titolo Profilo

en: Search Profile
it_IT: Cerca Profilo

en: No Name
it_IT: Nessun Nome

en: Drag&Drop to change the order in which these fields appear on the item block for invoice.
it_IT: Drag & Drop per modificare l'ordine in cui questi campi vengono visualizzati sul blocco oggetto per la fattura.

en: Item
it_IT: elemento

en: Description for the custom field.
it_IT: Descrizione per il campo personalizzato.

en: No Comments
it_IT: Non ci sono commenti

en: Search Estimates
it_IT: Cerca Preventivi

en: Recurring Profile
it_IT: Profilo Ricorrente

en: Recurring Profile (deleted)
it_IT: Profilo Ricorrente (eliminato)

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

en: One Time
it_IT: Una Volta

en: Mark as Void
it_IT: Marca come Nullo

en: You does not can delete this Invoice, because exists active Recurring Profile which created this Invoice.
it_IT: Impossibile eliminare questa fattura, in quanto risulta attivo un Profilo Ricorrente generato da questa fattura.

en: Invoice Number
it_IT: Fattura Numero

en: Invoice Marked as Void
it_IT: Fattura Segnata come Nulla

en: This Invoice Created by - Recurring Profile
it_IT: Questa fattura Creato con - Profilo Ricorrenti

en: This Invoice Created by - Recurring Profile (deleted)
it_IT: Questa fattura Creato con - Profilo Ricorrenti (eliminato)

en: Item Name
it_IT: Nome Elemento

en: Item is <strong>Saved</strong>.
it_IT: Elemento Salvato.

en: Item(s) <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: Elemento(i) <strong>Eliminati</strong> con Successo.

en: Not Estimate Request
it_IT: Nessun Preventivo Richiesto

en: Search Items
it_IT: Cerca Elemento

en: Are you sure to delete this Tax?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare la tassa?

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax Name
it_IT: Nome Tassa

en: Tax Description
it_IT: Descrizione Tassa

en: Tax Rate (%)
it_IT: Prezzo Tassa (%)

en: Tax <strong>Saved</strong> Successfully.
it_IT: Tassa <strong>Salvata</strong> con Successo.

en: Tax is <strong>deleted</strong>.
it_IT: Tassa <strong>cancellata</strong>.

en: Save Tax
it_IT: Salva Tassa

en: New Tax
it_IT: Nuova Tassa

en: Add New Item Custom Field
it_IT: Agg Nuovo Elemento Campo Personalizzato

en: As Draft
it_IT: Come Bozza

en: Assign %s to Recurring Profile
it_IT: Assegna %s Profilo Ricorrente

en: Edit Recurring Profile
it_IT: Modifica Profili Ricorrente

en: Profile Title
it_IT: Titolo Profilo

en: Email Action
it_IT: Azione Email

en: Recurring Profile <strong>Created</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente <strong>Creato</strong>.

en: Recurring Profile and Invoice are <strong>Created</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente e fattura<strong>Creati</strong>Correttamente.

en: Recurring Profile <strong>Updated</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente <strong>Aggiornato</strong>.

en: Recurring Profile <strong>Updated</strong> and Invoice <strong>Created</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente <strong>Aggiornato</strong>. e Fattura <strong>Creata</strong>.

en: Recurring Profile(s) <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente <strong>Eliminato</strong>.

en: Recurring Profile(s) With Created Invoices <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente(i) con creazione fattura  <strong>Eliminato</strong>.

en: Recurring Profile <strong>Stopped</strong> Successfully.
it_IT: Profilo Ricorrente <strong>Fermato</strong>.

en: Recurring invoices are automatically created based on a configured schedule. You can configure the auto charging option and the process of sending these invoices to your customers.
it_IT: Le fatture ricorrenti vengono create automaticamente in base a una pianificazione configurata. È possibile configurare l'opzione di ricarica automatica e il processo di invio di tali fatture ai clienti.

en: Search Estimate Requests
it_IT: Cerca Richiesta Preventivi

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Currency Symbol:
it_IT: Simbolo Valuta

en: Display Currency Symbol:
it_IT: Mostra Simbolo Valuta:

en: Attach PDF to Invoice/Estimate Email Notification to %s
it_IT: Allega PDF alla e-mail di notifica per fattura / Preventivo a %s

en: Send Email for %s After Paid Invoices?
it_IT: Invia una Email a %s dopo il pagamento della fattura?

en: Send reminder emails for invoices?
it_IT: Inviare e-mail di promemoria per le fatture?

en: Send first reminder email:
it_IT: Invia prima e-mail di promemoria:

en: days of due date
it_IT: giorni per la scadenza

en: Send Final Reminder?
it_IT: Invia ultimo promemoria?

en: Send final reminder one day before due date.
it_IT: Invia ultimo promemoria un giorno prima della scadenza.

en: Send Email Reminder every
it_IT: Invia e-mail promemoria ogni

en: day(s) after due date
it_IT: giorno(i) dopo la scadenza

en: Payment Description
it_IT: Descrizione Pagamento

en: Terms & Conditions
it_IT: Termini & Condizioni

en: Note to Customer
it_IT: Nota per i clienti

en: Payment Amount
it_IT: Importo da Pagare

en: Pay now!
it_IT: Paga Ora!

en: Title is Empty.
it_IT: Il Titolo è Vuoto

en: Request title is required
it_IT: It titolo è richiesto

en: No Items
it_IT: Nessuno Elemento

en: Select Item
it_IT: Seleziona Elemento

en: Add Item
it_IT: Aggiungi Elemento

en: SMS Messaging
it_IT: Messaggio SMS

en: SMS Templates
it_IT: Modello SMS

en: SMS Notification
it_IT: Notifica SMS

en: Message Sent. Messages may not arrive for several minutes as the queue is processed in a controlled manner.
it_IT: Messaggio inviato. I messaggi non possono arrivare per diversi minuti come coda viene elaborato in modo controllato.

en: Send Failure
it_IT: Invio Fallito

en: User Name
it_IT: Nome Utente

en: Mobile Number
it_IT: Numero di cellulare

en: Mobile Carrier
it_IT: Operatore

en: Deleted User
it_IT: Elimina Utente

en: Send Failure For:
it_IT: Invio fallito per:

en: Uses for SMS Notifications
it_IT: Utenti per avvisi via SMS

en: Select Mobile Carrier
it_IT: Seleziona Operatore

en: SMS Sending disabled
it_IT: Invio SMS non Attivo

en: Are you sure to delete this Message?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il messaggio?

en: Show by
it_IT: Mostra per

en: Total %s
it_IT: Totale %s

en: Send Successful
it_IT: Inviato Correttamente

en: Message <strong>Created and started Sending</strong>.
it_IT: Messaggio <strong>Creato e Inviato</strong>.

en: Message(s) <strong>Deleted</strong> Successfully.
it_IT: Messaggio(i) <strong>Eliminato</strong> Correttamente.

en: Create SMS Message
it_IT: Crea SMS

en: Here, you can see all SMS messages that were sent, and their Success/Failure Status.
it_IT: Qui, è possibile vedere tutti i messaggi SMS che sono stati inviati, ed il loro stato.

en: Configure SMS Settings -
it_IT: Configura Impostazioni SMS

en: Search Message
it_IT: Cerca Messaggio

en: Subject can not be empty!
it_IT: Il soggetto non può essere vuoto!

en: Message can not be empty!
it_IT: Il messaggio non può essere vuoto!

en: Send To can not be empty!
it_IT: Invia A non può essere vuoto!

en: Not found any %s in selected %s. Please try select another %s with %s
it_IT: Non ho trovato nessun %s in selezionati %s. Si prega di provare selezionando un altro %s con %s

en: characters remaining for next SMS.
it_IT: caratteri rimanenti SMS.

en: Send to
it_IT: Invia a

en: Create and Send Message
it_IT: Crea e invia SMS

en: Send Test
it_IT: Invia Test

en: Send Test Now
it_IT: Invia Test Ora

en: From here, you can manage settings for SMS Notification.
it_IT: Da qui, è possibile gestire le impostazioni per la notifica SMS.

en: Admin Information
it_IT: Info Admin

en: Admin Mobile Number
it_IT: Numero Cellulare Admin

en: Admin Mobile Carrier
it_IT: Operatore Cellulare Admin

en: Send SMS via
it_IT: Invia SMS con

en: Disable
it_IT: Disabilitato

en:   >> This SMS will be sent to %s (if "Send Password" is checked)
it_IT:   >> Questo SMS verrà inviato a %s (se "Invia password" è selezionata)

en:   >> This SMS will be sent to Admin after a new %s registers with client registration form
it_IT:   >> Questo SMS verrà inviato a Admin dopo che un nuovo %s si registra tramite modulo di registrazione cliente

en: PM: Notify To %s
it_IT: PM: Notifica Da %s

en: %s SMS Settings
it_IT: %s Impostazioni SMS

en: From here you can edit the SMS templates and settings.
it_IT: Da qui è possibile modificare i modelli e le impostazioni SMS.

en: SMS Subject
it_IT: Oggetto SMS

en: SMS Body
it_IT: Corpo SMS

en: Mobile Carriers Settings
it_IT: Impostazioni Gestori di telefonia mobile

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Email to SMS Address
it_IT: Da Email a SMS

en: Add Mobile Carriers
it_IT: Agg Gestori di telefonia mobile

en: Mobile Carrier is empty
it_IT: Gestore di telefonia è vuoto

en: API Secret
it_IT: API Segreta

en: AccountSid
it_IT: Sid Account
