Gallery Bank - en to ro translation catalogue (175 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
ro: Inserează Shortcode pentru Gallery Bank

en: Select an album below to add it to your post or page.
ro: Alege un album mai jos pentru a-l adăuga la postare sau pagină

en: Gallery Type
ro: Tip Galerie

en: Albums with Images
ro: Album cu imagini

en: Only Images
ro: Doar imagini

en: Album Format
ro: Formatul Albumului

en: Select Album Format
ro: Alege formatul Albumului

en: Select Album
ro: Alege Albumul

en: Select an Album
ro: Alege un Album

en: Gallery Format
ro: Formatul Galeriei

en: Select Gallery Format
ro: Alege formatul Galeriei

en: Images in Row
ro: Serie Imagini

en: Image Width
ro: Lățimea Imaginii

en: Albums in Row
ro: Serie Albume

en: Text Format
ro: Formatul Textului

en: Select Format
ro: Alege Formatul

en: Special Effects
ro: Efecte Speciale

en: Animation Effects
ro: Animații

en: Show Responsive Gallery
ro: Arată Galeria în format Responsive

en: Show Album Title
ro: Arată titlul Albumului

en: Insert Album
ro: Inserează Album

en: Cancel
ro: Anulează

en: Please select an Album
ro: Alege un Album

en: Please select an Album Format
ro: Alege un Format de Album

en: Please select a Gallery Images Format
ro: Alege un Format al Imaginilor din Galerie

en: Please select a Text Format for the Gallery
ro: Alege un Format al Textului pentru Galerie

en: VIEW ALL
ro: VIZUALIZEAZĂ TOT

en: Dashboard
ro: Panou de Control

en: Add New Album
ro: Adaugă Album nou

en: Album Sorting
ro: Clasificare Albume

en: Global Settings
ro: Setări Globale

en: System Status
ro: Starea Sistemului

en: Licensing
ro: Licență

en:  Set as Album Cover
ro: Setează ca și Copertă de Album

en:  Rotate Image
ro: Rotește Imaginea

en: Enter your Title
ro: Iserează Titlul

en: Enter your Description
ro: Inserează Descrierea

en: Enter your Tags
ro: Inserează Tagurile

en: Delete Image
ro: Șterge Imaginea

en: Delete Video
ro: Șterge Video

en: Add Gallery using Gallery Bank
ro: Adaugă Galerie folosind Gallery Bank

en: Title
ro: Titlu

en: Select Gallery
ro: Alege Galeria

en: Select Gallery Format
ro: Alege Formatul Galeriei

en: Images In Row
ro: Imagini în Serie

en: Select Text Format
ro: Alege Formatul Textului

en: Special Effect
ro: Efect Special

en: Select Special Effect
ro: Alege Efectul Special

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Animation Effect
ro: Animația

en: Responsive Gallery
ro: Galerie Responsive

en: Album Preview
ro: Previzualizare Album

en: Back to Albums
ro: Înapoi la Albume

en: Please Choose
ro: Alege, te rog

en: Re-Order Albums
ro: Reordonează Albume

en: Update Order
ro: Actualizare Ordine

en: Sorting Order has been updated.
ro: Ordinea de Sortare a fost actualizată

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
ro: ATENȚIE! O versiune nouă a Gallery Bank este disponibilă!

en: here
ro: aici

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
ro: pentru a-ți upgrada versiunea de Gallery Bank

en: Dashboard - Gallery Bank
ro: Panou de control - Gallery Bank

en: Delete All Albums
ro: Șterge toate Albumele

en: Purge Images & Albums
ro: Curăță Imaginile și Albumele

en: Restore Factory Settings
ro: Restaurează Setările din Fabrică

en: Existing Albums Overview
ro: Privire de ansamblu a Albumelor existente

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Album Title
ro: TItlul Albumului

en: Total Images
ro: Totalul Imaginilor

en: Date of Creation
ro: Data de creație

en: Preview Album
ro: Previzualizează Album

en: Edit Album
ro: Editează Album

en: Re-Order Images
ro: Reordonează Imagini

en: Delete Album
ro: Șterge Album

en: Are you sure you want to delete this Album?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi Albumul?

en: Are you sure you want to delete all Albums?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi toate Albumele?

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
ro: Ești sigur că vrei să Resetezi Setările din Fabrică?

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
ro: Ești sigur că vrei să Cureși toate Imaginile și Albumele?

en: Save Album
ro: Salvează Album

en: Album Saved. Kindly wait for the redirect to happen.
ro: Album Salvat. Așteaptă, te rog redirectul

en: Album Details
ro: Detaliile Albumului

en: Enter your Album Title
ro: Inserează Titlul Albumului

en: Description
ro: Descrierea

en: Upload Images
ro: Încarcă Imagini

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
ro: Browser-ul tău nu are suport Flash, Silverlight sau HTML5

en: Upload Thumbnails
ro: Încarcă Miniaturi

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
ro: Versiunea ta de Wordpress nu suportă Wp-media

en: Upload Videos
ro: Uploadează Videoclipuri

en: Video Url
ro: URL Videoclip

en: Enter your Video Url
ro: Inserează URL-ul Videoclipului

en: Upload Video
ro: Încarcă Videoclip

en: Your Gallery Bank Album
ro: Albumul tău Gallery Bank

en: Delete
ro: Șterge

en: Title & Description
ro: Titlu și Descriere

en: Tags (comma separated list)
ro: Tag-uri (separate prin virgulă)

en: Url to Redirect on click of an Image
ro: URL pentru a Redirecționa la click-ul pe Imagine

en: Are you sure you want to delete this Image?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi Imaginea?

en: Are you sure you want to delete these Images?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi Imaginile?

en: Get System Report
ro: Vizualizează Raportul de Sistem

en: Close System Report
ro: închide Raportul de Sistem

en: Gallery Bank Documentation
ro: Documentație Gallery Bank

en: Gallery Bank Licensing Module
ro: Modul Licență Gallery Bank

en: Update
ro: Actualizare

en: Success! Settings have been updated.
ro: Succes! Setările au fost actualizate

en: Restore Settings
ro: Restaurează Setările

en: Update Settings
ro: Actualizează Setările

en: Settings has been updated.
ro: Setările au fost updatate

en: Success! Settings have been restored.
ro: Succes! Setările au fost restaurate.

en: Thumbnail Settings
ro: Setări Miniatură

en: Thumbnail Size
ro: Mărime Miniatură

en: Custom
ro: Personalizat

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Border Size
ro: Mărime Margine

en: Border Radius
ro: Rază Margine

en: Border Color
ro: Culoare Margine

en: Margin Between Images
ro: Spațiu intre imagini

en: Text Color
ro: Culoare Text

en: Text-Align
ro: Aliniere Text

en: Font-Family
ro: Familie Font

en: Heading Font-Size
ro: Mărime Font Titlu

en: Text Font-Size
ro: Mărime Font Text

en: Description Length
ro: Lungimea descrierii

en: Album Cover Settings
ro: Setările Coperții de Album

en: Cover Size
ro: Mărime Copertă

en: Show Albums
ro: Arată Albume

en: Responsive
ro: Responsiv

en: With Albums in Row
ro: Cu Albume în Rând

en: Margin Between Albums
ro: Spațiu între albume

en: Text for Album Click
ro: Text pentru click pe Album

en: Filter Settings
ro: Setările Filtrului

en: Filters
ro: Filtre

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Filter Color
ro: Culoare Filtru

en: Filter Text Color
ro: Culoare Text Filtru

en: Font-Size
ro: Mărime Font

en: Roles & Capabilities
ro: Roluri și Capabilități

en: Privileges for Admin
ro: Privilegii pentru Admin

en: Full Control
ro: Control Total

en: Read
ro: Citire

en: Write
ro: Scriere

en: Privileges for Editor
ro: Privilegii pentru Editor

en: Privileges for Author
ro: Privilegii pentru Autor

en: Privileges for Contributor
ro: Privilegii pentru Contribuitor

en: Privileges for Subscriber
ro: Privilegii pentru Abonat

en: Lightbox Settings
ro: Setări de Lightbox

en: Lightbox Type
ro: Tip de Lightbox

en: Inline Background
ro: Fundal Inline

en: Overlay Background
ro: Fundal Strat

en: Fade In Time
ro: Fade in Timp

en: Fade Out Time
ro: Fade out Timp

en: Facebook Comments
ro: Comentarii de Facebook

en: Social Sharing
ro: Partajare Socială

en: Image Title
ro: Titlu Imagine

en: Image Description
ro: Descriere Imagine

en: Image Uploader Settings
ro: Setările de Încărcare ale Imaginilor

en: Uploader for Images
ro: Încărcător pentru Imagini

en: WP Media
ro: Media WP

en: Change Uploading Image Name
ro: Schimbă Numele Imaginii care se Încarcă

en: Front - End Layout Settings
ro: Față - Setări de Aspect

en: Text for Back Button
ro: Textul pentru Butonul Înapoi

en: Button Color
ro: Culoarea Butonului

en: Button Text Color
ro: Culoarea Textului din Buton

en: Album Seperator
ro: Separator de Album

en: Image url location
ro: Locația URL a Imaginii

en: Open in New Window
ro: Deschide într-o fereastră nouă

en: Same Window
ro: Aceeași fereastră

en: Pagination Settings for Images
ro: Setări de Paginare pentru Imagini

en: Paging
ro: Paginare

en: No. of Images Per Page
ro: Nr. de Imagini pe Pagini

en: Slide Show Settings
ro: Setări de Slide Show

en: Auto Play
ro: Auto Redare

en: Language Direction Settings
ro: Setările de Direcție a Limbii

en: Language Direction
ro: Direcția Limbii

en: Are you sure you want to restore settings?
ro: Ești sigur că vrei să restaurezi setările?
