Gallery-Bank - en to ja_JP translation catalogue (180 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
ja_JP: インサートギャラリー銀行ショートコード

en: Select an album below to add it to your post or page.
ja_JP: 支柱またはページを追加するアルバムを選択し。

en: Gallery Type
ja_JP: ギャラリータイプ

en: Albums with Images
ja_JP:  イメージズ  とともに アルバム

en: Only Images
ja_JP: イメージだけ

en: Album Format
ja_JP: フォーマット- アルバムの

en: Select Album Format
ja_JP: アルバム形式を選択

en: Select Album
ja_JP: アルバム-を選択し

en: Select an Album
ja_JP: 選択し-ある-アルバム

en: Gallery Format
ja_JP: ギャラリーの-フォーマット

en: Select Gallery Format
ja_JP: セレクトギャラリー形式

en: Images in Row
ja_JP: 行内でイメージズ

en: Image Width
ja_JP: 画像幅

en: Albums in Row
ja_JP: 行内のアルバム

en: Text Format
ja_JP: テキスト形式

en: Select Format
ja_JP: -フォーマット-を選択し

en: Special Effects
ja_JP: 特殊効果

en: Animation Effects
ja_JP: のアニメーション効果

en: Show Album Title
ja_JP: ショーアルバムタイトル

en: Insert Album
ja_JP: アルバム挿入

en: Cancel
ja_JP: 取り消す

en: Please select an Album
ja_JP: アルバムを選択してください

en: Please select an Album Format
ja_JP: アルバム形式を選択しください

en: Please select a Gallery Images Format
ja_JP: ギャラリーイメージズフォーマットを選択してください

en: Please select a Text Format for the Gallery
ja_JP: ギャラリー-を-のためにテキスト形式を選択してください

en: VIEW ALL
ja_JP: -見る -すべて

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Add New Album
ja_JP: 加える- 新しいアルバム

en: Album Sorting
ja_JP: アルバムソート

en: Global Settings
ja_JP: グローバル設定

en: System Status
ja_JP: システムステータス

en: Licensing
ja_JP: ライセンス供与

en:  Set as Album Cover
ja_JP: アルバムカバーとしては設定

en:  Rotate Image
ja_JP: イメージを回転

en: Enter your Title
ja_JP: あなたのタイトルを-入力

en: Enter your Description
ja_JP: 入力あなた-説明

en: Enter your Tags
ja_JP: 自分のタグを入力

en: Delete Image
ja_JP: 削除イメージ

en: Delete Video
ja_JP: ビデオ削除

en: Add Gallery using Gallery Bank
ja_JP: インサートギャラリーで

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Select Gallery
ja_JP: セレクトギャラリー

en: Select Gallery Format
ja_JP: セレクトギャラリー形式

en: Images In Row
ja_JP: 並んでいる画像

en: Select Text Format
ja_JP: テキスト形式を選択し。

en: Special Effect
ja_JP: 特殊効果

en: Select Special Effect
ja_JP: 特殊効果を選択

en: Width
ja_JP: 幅

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Animation Effect
ja_JP: アニメーション効果

en: Responsive Gallery
ja_JP: 携帯ギャラリー

en: Back to Albums
ja_JP:   アルバム-に 戻って

en: Save and Submit Changes
ja_JP: 変更保存

en: Album Published. Kindly wait for the redirect to happen.
ja_JP: 公開された-アルバム 。リダイレクションが発生するためにを待ち親切に。

en: Album Details
ja_JP: アルバム-詳細

en: Album Title
ja_JP: アルバムタイトル

en: Enter your Album Title
ja_JP: あなたのアルバムタイトルを入力

en: Description
ja_JP: 説明

en: Upload Images
ja_JP: 画像をアップロード

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
ja_JP: お使いのブラウザはFlashやSilverlightのか、HTML5のをサポートしていない。

en: Upload Images
ja_JP: アップロードイメージズ

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
ja_JP: あなたのWordpressのバージョンは、WP-メディアをサポートしていません。

en: Upload Videos
ja_JP: アップロード 動画

en: Video Url
ja_JP: 動画のURL

en: Enter your Video Url
ja_JP:  動画 URL - あなたの 入る

en: Upload Video
ja_JP: アップロード 動画

en: Your Gallery Bank Album
ja_JP: あなた- ギャラリー銀行アルバム

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Title & Description
ja_JP: タイトルと説明

en: Tags (comma separated list)
ja_JP: タグ（カンマ区切りリスト）

en: Url to Redirect on click of an Image
ja_JP: 画像をクリックするだけでリダイレクトするURL

en: Are you sure you want to delete this Image?
ja_JP: 本気？あなたはこのイメージを削除してよ？

en: Are you sure you want to delete these Images?
ja_JP: 本気？あなたが削除したい-これらの画像は？

en: Album Preview
ja_JP: アルバムプレビュー

en: Please Choose
ja_JP: お選び下さい

en: Re-Order Albums
ja_JP: リオーダーアルバム

en: Update Order
ja_JP: アップデート順

en: Sorting Order has been updated.
ja_JP: 仕分け オーダー が更新されました。

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
ja_JP: ご注意！ ギャラリー銀行の新しいバージョンが利用可能です

en: Click
ja_JP: クリック

en: here
ja_JP: ここに

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
ja_JP: ギャラリー銀行のバージョンをアップグレーへ

en: Dashboard - Gallery Bank
ja_JP: ダッシュボード - Gallery Bank

en: Delete All Albums
ja_JP: アルバム削除すべて

en: Purge Images & Albums
ja_JP: パージ画像＆アルバム

en: Restore Factory Settings
ja_JP: 復元工場[設定]

en: Existing Albums Overview
ja_JP: 既存アルバム概要

en: Total Images
ja_JP: トータルイメージズ

en: Date of Creation
ja_JP: 作成年月日

en: Preview Album
ja_JP: プレビューアルバム

en: Edit Album
ja_JP: アルバム編集

en: Re-Order Images
ja_JP: リオーダーイメージズ

en: Delete Album
ja_JP: アルバムを削除

en: Are you sure you want to delete this Album?
ja_JP: このアルバムを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete all Albums?
ja_JP: 本気？あなたが削除したい-すべてのアルバム?

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
ja_JP: あなたは工場出荷時設定を復元してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
ja_JP: 画像すべて＆アルバム-パージ-してよろしいですか-?

en: Update Album
ja_JP: アルバムの更新

en: Album Updated. Kindly wait for the redirect to happen.
ja_JP: アルバム更新しました。リダイレクトが起こるのをために親切に。

en: Upload Thumbnails
ja_JP: アップロードサムネイル

en: Get System Report
ja_JP: システムレポートを取得

en: Close System Report
ja_JP: システムレポート閉じ

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Gallery Bank Documentation
ja_JP: Gallery-Bank ドキュメンテーション

en: Gallery Bank Licensing Module
ja_JP: Gallery-Bank ライセンス供与 モジュール

en: Update
ja_JP: アップデート

en: Success! Settings have been updated.
ja_JP: 成功！設定が更新されてい。

en: Restore Settings
ja_JP: の設定を復元

en: Update Settings
ja_JP: アップデート設定

en: Settings has been updated.
ja_JP: 設定が-更新さ-されました。

en: Success! Settings have been restored.
ja_JP: 成功！の設定が復元されました。

en: Thumbnail Settings
ja_JP: サムネイル設定]

en: Thumbnail Size
ja_JP: サムネイルサイズ

en: Original
ja_JP: オリジナル

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Opacity
ja_JP: 不透明

en: Border Size
ja_JP: 境界線サイズ

en: Border Radius
ja_JP: 国境半径

en: Border Color
ja_JP: 枠線の色

en: Margin Between Images
ja_JP: マージン 間 イメージズ

en: Text Color
ja_JP: テキストの色

en: Text-Align
ja_JP: テキストが整列

en: Font-Family
ja_JP: フォントファミリー

en: Heading Font-Size
ja_JP: 見出しのフォント-、サイズ

en: Text Font-Size
ja_JP: テキストフォントサイズ

en: Description Length
ja_JP: 記述長

en: Album Cover Settings
ja_JP: アルバムカバー-セッティング

en: Cover Size
ja_JP: カバーサイズ

en: Show Albums
ja_JP: ショーアルバム

en: Responsive
ja_JP: 反応する

en: With Albums in Row
ja_JP: とともにアルバム行内の

en: Margin Between Albums
ja_JP: アルバム間マージン

en: Text for Album Click
ja_JP: テキスト アルバムため-クリック

en: Filter Settings
ja_JP: フィルタ設定

en: Filters
ja_JP: のフィルタ

en: Enable
ja_JP: 有効にします

en: Disable
ja_JP: 無効にする

en: Filter Color
ja_JP: フィルターの色

en: Filter Text Color
ja_JP: フィルターテキスト色

en: Font-Size
ja_JP: フォントサイズ

en: Roles & Capabilities
ja_JP: 役割とケイパビリティ

en: Privileges for Admin
ja_JP: -管理者のための特権

en: Full Control
ja_JP: フルコントロール

en: Read
ja_JP: 読む

en: Write
ja_JP: 書く

en: Privileges for Editor
ja_JP: -エディタ-ため特権

en: Privileges for Author
ja_JP: -著者-ため特権

en: Privileges for Contributor
ja_JP: -投稿者のみ特権

en: Privileges for Subscriber
ja_JP: 加入者のため-の特権

en: Lightbox Settings
ja_JP:  ライトボックス [設定]

en: Lightbox Type
ja_JP: ライトボックスタイプ

en: Inline Background
ja_JP: インライン背景

en: Overlay Background
ja_JP: オーバーレイの-背景

en: Fade In Time
ja_JP: 時間フェードイン

en: Fade Out Time
ja_JP: 時間フェードアウト

en: Facebook Comments
ja_JP: フェイスブックコメント

en: Social Sharing
ja_JP: ソーシャル共有

en: Image Title
ja_JP: 画像タイトル

en: Image Description
ja_JP: 画像記述

en: Image Uploader Settings
ja_JP: 画像アップローダの設定

en: Uploader for Images
ja_JP: イメージ用のアップローダ

en: WP Media
ja_JP: WPメディア

en: Change Uploading Image Name
ja_JP: の変更のアップロードイメージ名

en: Front - End Layout Settings
ja_JP: フロント - エンドレイアウト設定

en: Text for Back Button
ja_JP: 裏 ボタン-ためのテキスト

en: Button Color
ja_JP: ボタン色

en: Button Text Color
ja_JP: ボタンテキストカラー

en: Album Seperator
ja_JP: アルバムセパレータ

en: Image url location
ja_JP: 画像URL場所

en: Open in New Window
ja_JP: オープン 新しいウィンドウ

en: Pagination Settings for Images
ja_JP: ページネーション[設定] ため- イメージズ

en: Paging
ja_JP: ページング

en: No. of Images Per Page
ja_JP: ページあたり画像数

en: Slide Show Settings
ja_JP: スライドショーの[設定]

en: Auto Play
ja_JP: 自動再生

en: Interval
ja_JP: インターバル

en: Language Direction Settings
ja_JP: 言語方向[設定]

en: Language Direction
ja_JP: 言語ディレクション

en: Are you sure you want to restore settings?
ja_JP: 設復元しよろしいですか？
