Gallery Bank - en to id translation catalogue (172 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
id: Sisipkan Gallery Bank Shortcode

en: Select an album below to add it to your post or page.
id: Pilih album di bawah ini untuk menambahkannya ke postingan atau halaman anda.

en: Gallery Type
id: Tipe Galeri

en: Albums with Images
id: Album dengan gambar

en: Only Images
id: Hanya gambar

en: Album Format
id: Format Album

en: Select Album Format
id: Pilih Format Album

en: Select Album
id: Pilih Album

en: Select an Album
id: Pilih Album

en: Gallery Format
id: Format Galeri

en: Select Gallery Format
id: Pilih Format Galeri

en: Images in Row
id: Gambar dalam baris

en: Image Width
id: Lebar Gambar

en: Albums in Row
id: Albums dalam baris

en: Text Format
id: Format Teks

en: Select Format
id: Pilih Format

en: Special Effects
id: Efek Khusus

en: Animation Effects
id: Efek Animasi

en: Show Responsive Gallery
id: Tampilkan Galeri Responsif

en: Show Album Title
id: Tampilkan Judul Album

en: Insert Album
id: Sisipkan Album

en: Cancel
id: Batal

en: Please select an Album
id: Silakan pilih Album

en: Please select an Album Format
id: Silakan pilih format Album

en: Please select a Gallery Images Format
id: Silahkan pilih Format Gambar Galeri

en: Please select a Text Format for the Gallery
id: Silahkan pilih Format Teks Galeri

en: VIEW ALL
id: LIHAT SEMUA

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Add New Album
id: Tambah Album Baru

en: Album Sorting
id: Menyortir Album

en: Global Settings
id: Pengaturan Global

en: System Status
id: Status Sistem

en: Licensing
id: Perizinan

en:  Set as Album Cover
id: Setel sebagai Sampul Album

en:  Rotate Image
id: Putar Gambar

en: Enter your Title
id: Masukkan Judul

en: Enter your Description
id: Masukkan deskripsi

en: Enter your Tags
id: Masukkan Tags

en: Delete Image
id: Hapus Gambar

en: Delete Video
id: Hapus video yang

en: Add Gallery using Gallery Bank
id: Tambahkan Galeri Menggunakan Gallery Bank

en: Title
id: judul

en: Select Gallery
id: Pilih Galeri

en: Select Gallery Format
id: Pilih Format Galeri

en: Images In Row
id: Gambar dalam Baris

en: Select Text Format
id: Pilih FOrmat Teks

en: Special Effect
id: Efek Spesial

en: Select Special Effect
id: Pilih Efek Spesial

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Animation Effect
id: Efek Animasi

en: Responsive Gallery
id: Responsif Galeri

en: Album Preview
id: Album Pratinjau

en: Back to Albums
id: Kembali ke Album

en: Please Choose
id: Silahkan Pilih

en: Re-Order Albums
id: Susun ulang Album

en: Update Order
id: Perbarui Urutan

en: Sorting Order has been updated.
id: Penyortiran Urutan telah diperbarui.

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
id: Perhatian! Versi terbaru dari Gallery Bank tersedia untuk di unduh

en: Click
id: Klik

en: here
id: disini

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
id: untuk memperbarui versi Gallery Bank anda

en: Dashboard - Gallery Bank
id: Dasbor - Gallery Bank

en: Delete All Albums
id: Hapus Semua Album

en: Purge Images & Albums
id: Bersihkan Gambar & Album

en: Restore Factory Settings
id: Kembali ke Pengaturan Pabrik

en: Existing Albums Overview
id: Selayang Pandang Album yang ada

en: Album Title
id: Judul Album

en: Total Images
id: Total gambar

en: Date of Creation
id: Tanggal dibuat

en: Preview Album
id: Pratinjau Album

en: Edit Album
id: Sunting Album

en: Re-Order Images
id: Urut ulang Gambar

en: Delete Album
id: Hapus Album

en: Are you sure you want to delete this Album?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus album ini?

en: Are you sure you want to delete all Albums?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus seluruh album?

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
id: Apakah Anda yakin ingin kembali pe pengaturan pabrik?

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
id: Apakah anda yakin ingin membersihkan semua gambar dan album?

en: Save Album
id: SImpan Album

en: Album Saved. Kindly wait for the redirect to happen.
id: ALbum Tersimpan. Harap menunggu halan di redirect

en: Album Details
id: Rincian Album

en: Enter your Album Title
id: Masukkan Judul Album

en: Description
id: Deskripsi

en: Upload Images
id: Unggah Gambar

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
id: Browser Anda tidak memiliki Flash, Silverlight atau dukungan HTML5.

en: Upload Thumbnails
id: Upload Gambar mini

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
id: Versi Wordpress Anda tidak mendukung Wp-media.

en: Upload Videos
id: Unggah Video

en: Enter your Video Url
id: Masukkan Video Url

en: Upload Video
id: Unggah Video

en: Your Gallery Bank Album
id: Album Gallery Bank Anda

en: Delete
id: Hapus

en: Title & Description
id: Judul & Deskripsi

en: Tags (comma separated list)
id: Tags (daftar dipisahkan koma)

en: Url to Redirect on click of an Image
id: Url Redirect di klik dari suatu Gambar

en: Are you sure you want to delete this Image?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus gambar ini?

en: Are you sure you want to delete these Images?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua gambar ini?

en: Get System Report
id: Dapatkan Laporan Sistem

en: Close System Report
id: Tutup Laporan Sistem

en: Default
id: Standar

en: Gallery Bank Documentation
id: Dokumentasi Gallery Bank

en: Gallery Bank Licensing Module
id: Modul Perizinan Gallery Bank

en: Update
id: Perbarui

en: Success! Settings have been updated.
id: Berhasil! Pengaturan sudah diperbarui

en: Restore Settings
id: Kembalikan Pengaturan

en: Update Settings
id: Perbarui Pengaturan

en: Settings has been updated.
id: Pengaturan sudah diperbarui

en: Success! Settings have been restored.
id: Berhasil! Pengaturan sudah dikembalikan

en: Thumbnail Settings
id: Pengaturan Gambar Mini

en: Thumbnail Size
id: Ukuran Gambar Mini

en: Original
id: Asli

en: Opacity
id: Opasitas

en: Border Size
id: Ukuran Border

en: Border Radius
id: Radius Border

en: Border Color
id: Warna Border

en: Margin Between Images
id: Marjin Antar Gambar

en: Text Color
id: Warna Teks

en: Text-Align
id: Teks-Align

en: Heading Font-Size
id: Ukuran Font Heading

en: Text Font-Size
id: Ukuran Font Text

en: Description Length
id: Panjang Deskripsi

en: Album Cover Settings
id: Pengaturan Sampul Album

en: Cover Size
id: Ukuran Sampul

en: Show Albums
id: Tampilkan Album

en: Responsive
id: Responsif

en: With Albums in Row
id: Dengan Album dalam Baris

en: Margin Between Albums
id: Marjin Antar Album

en: Text for Album Click
id: Teks untuk Klik Album

en: Filter Settings
id: Pengaturan Filter

en: Filters
id: Filter

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Filter Color
id: Filter Warna

en: Filter Text Color
id: Filter Warna Text

en: Font-Size
id: Ukuran Font

en: Roles & Capabilities
id: Peranan & Kemampuan

en: Privileges for Admin
id: Hak istimewa untuk Admin

en: Full Control
id: Kontrol Penuh

en: Read
id: Baca

en: Write
id: Tulis

en: Privileges for Editor
id: Hak istimewa untuk Penyunting

en: Privileges for Author
id: Hak istimewa untuk Author

en: Privileges for Contributor
id: Hak istimewa untuk Kontributor

en: Privileges for Subscriber
id: Hak istimewa untuk berlangganan

en: Lightbox Settings
id: P'aturan Lightbox

en: Lightbox Type
id: Jenis Lightbox

en: Inline Background
id: Background Inline

en: Overlay Background
id: Background Overlay

en: Fade In Time
id: Waktu Fade In

en: Fade Out Time
id: Waktu Fade Out

en: Facebook Comments
id: Facebook Komentar

en: Social Sharing
id: Sosial Sharng

en: Image Title
id: Judul Gambar

en: Image Description
id: Deskripsi Gambar

en: Image Uploader Settings
id: Pengaturan Gambar Uploader

en: Uploader for Images
id: Uploader untuk Gambar

en: Change Uploading Image Name
id: Ubah Nama Uploading Gambar

en: Front - End Layout Settings
id: Pengaturan Tata Letak Front End

en: Text for Back Button
id: Teks untuk Tombol Kembali

en: Button Color
id: Tombol Warna

en: Button Text Color
id: Warna Tombol Teks

en: Album Seperator
id: Album Pemisah

en: Image url location
id: Lokasi URL Gambar

en: Open in New Window
id: Buka di Jendela Baru

en: Same Window
id: Jelndela yang sama

en: Pagination Settings for Images
id: Pengaturan Nomor Halaman untuk gambar

en: No. of Images Per Page
id: Jumlah Gambar Per Halaman

en: Slide Show Settings
id: Pengaturan Slideshow

en: Auto Play
id: bermain Otomatis

en: Interval
id: selang waktu

en: Language Direction Settings
id: Pengaturan Language Direction

en: Are you sure you want to restore settings?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan pengaturan?
