Gallery Bank - en to hu translation catalogue (180 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
hu: Gallery Bank rövid-kódok beillesztése

en: Select an album below to add it to your post or page.
hu: Album kiválasztása az oldalakhoz vagy bejegyzésekhez

en: Gallery Type
hu: Galéria típusa

en: Albums with Images
hu: Albumok képekkel

en: Only Images
hu: Csak képek

en: Album Format
hu: Album formátuma

en: Select Album Format
hu: Válaszd ki az album formátumát

en: Select Album
hu: Album kiválasztása

en: Select an Album
hu: Válassz albumot

en: Gallery Format
hu: Galéria formátum

en: Select Gallery Format
hu: Válaszd ki a galéria formátumát␣

en: Images in Row
hu: Képek soronként

en: Image Width
hu: Kép szélesség

en: Albums in Row
hu: Albumok soronként

en: Text Format
hu: Szüveg formátum

en: Select Format
hu: Formátum kiválasztása␣

en: Special Effects
hu: Speciális effektek

en: Animation Effects
hu: Animációs effektek

en: Show Responsive Gallery
hu: Reszponzív galéria megjelenítése

en: Show Album Title
hu: Album címének megjelenítése

en: Insert Album
hu: Album beillesztése

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Please select an Album
hu: Válassz egy albumot

en: Please select an Album Format
hu: Válaszd ki egy album formátumát

en: Please select a Gallery Images Format
hu: Válaszd ki a képek formátumát

en: Please select a Text Format for the Gallery
hu: Válaszd ki a szövegformátumot

en: VIEW ALL
hu: Összes megtekintése

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: Add New Album
hu: Új album hozzáadása

en: Album Sorting
hu: Album rendezése

en: Global Settings
hu: Általános beállítások

en: System Status
hu: Rendszerállapot

en: Licensing
hu: Engedélyek

en:  Set as Album Cover
hu: ␣Beállítom album borítónak

en:  Rotate Image
hu: Képek forgatása

en: Enter your Title
hu: Cím megadása

en: Enter your Description
hu: Leírás megadása

en: Enter your Tags
hu: Tag-ek megadása

en: Delete Image
hu: Kép törlése

en: Delete Video
hu: Videó törlése

en: Add Gallery using Gallery Bank
hu: Galéria hozzáadása Gallery Bank használatával

en: Title
hu: Cím

en: Select Gallery
hu: Válassz galériát

en: Select Gallery Format
hu: Válaszd ki a galéria formátumát

en: Images In Row
hu: Képek soronként

en: Select Text Format
hu: Válaszd ki a szövegformátumot

en: Special Effect
hu: Speciális effektek

en: Select Special Effect
hu: Válassz speciális effektet

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Animation Effect
hu: Animációs effektek

en: Responsive Gallery
hu: Reszponzív galéria

en: Album Preview
hu: Album előnézete

en: Back to Albums
hu: Vissza az albumokhoz

en: Please Choose
hu: Válassz

en: Re-Order Albums
hu: Albumok átrendezése

en: Update Order
hu: Sorrend frissítése

en: Sorting Order has been updated.
hu: A sorrendet frissítettük!

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
hu: Figyelem! A Gallery Bank újabb verziója már letölthető.

en: Click
hu: Kattints

en: here
hu: ide

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
hu: a Gallery Bank legújabb verziójának letöltéséhez.

en: Dashboard - Gallery Bank
hu: Irányítópult - Gallery Bank

en: Delete All Albums
hu: Az összes album törlése

en: Purge Images & Albums
hu: Felesleges képek és albumok eltávolítása

en: Restore Factory Settings
hu: Alapértelmezett beállítások visszaállítása

en: Existing Albums Overview
hu: Albumok áttekintése

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Album Title
hu: Album címe

en: Total Images
hu: Összes kép

en: Date of Creation
hu: Létrehozás dátuma

en: Preview Album
hu: Album előnézete

en: Edit Album
hu: Album szerkesztése

en: Re-Order Images
hu: Képek átrendezése

en: Delete Album
hu: Album törlése

en: Are you sure you want to delete this Album?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd ezt az albumot?

en: Are you sure you want to delete all Albums?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd az üsszes albumot?

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
hu: Biztos, hogy visszaállítod az alapértelmezett beállításokat?

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
hu: Biztos, hogy törlöd az összes képet és az albumokat?

en: Album
hu: Albumot

en: Save Album
hu: mentése albumot

en: Album Saved. Kindly wait for the redirect to happen.
hu: Albumot mentett. Kérjük várjon az átirányítás történik.

en: Album Details
hu: Album részletei

en: Enter your Album Title
hu: Add meg albumod címét

en: Description
hu: Leírás

en: Upload Images
hu: Képek feltöltése

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
hu: Böngésződ nem támogatja a Flash-t, Silverlight-ot vagy a HTML5-öt

en: Upload Thumbnails
hu: Bélyegképek feltöltése␣

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
hu: Wordpress verziód nem támogatja a Wp-médiát.

en: Upload Videos
hu: Videók feltöltése

en: Video Url
hu: Videó URL-je

en: Enter your Video Url
hu: Add meg videót URL-jét

en: Upload Video
hu: Videó feltöltése

en: Your Gallery Bank Album
hu: A Gallery Bank albumod

en: Delete
hu: Töröl

en: Title & Description
hu: Cím és Leírás

en: Tags (comma separated list)
hu: Tag-ek (vesszővel elválasztva)

en: Url to Redirect on click of an Image
hu: Képkattintás URL-je

en: Are you sure you want to delete this Image?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd a kiválasztott képet?

en: Are you sure you want to delete these Images?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd a kiválasztott képeket?

en: Get System Report
hu: Rendszerjelentés

en: Close System Report
hu: Rendszerjelentés bezárása

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Gallery Bank Documentation
hu: A Gallery Bank dokumentációja

en: Gallery Bank Licensing Module
hu: Gallery Bank licensz modul

en: Update
hu: Frissítés

en: Success! Settings have been updated.
hu: A beállításokat sikeresen mentettük!

en: Restore Settings
hu: Beállítások visszaállítása

en: Update Settings
hu: Beállítások frissítése

en: Settings has been updated.
hu: A beállításokat frissítettük!

en: Success! Settings have been restored.
hu: A beállításokat sikeresen visszaállítottuk!

en: Thumbnail Settings
hu: Bélyegkép beállítások

en: Thumbnail Size
hu: Bélyegkép mérete

en: Original
hu: Eredeti

en: Custom
hu: Saját

en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Border Size
hu: Szegély méret

en: Border Radius
hu: Szegély sugara

en: Border Color
hu: Szegély szín

en: Margin Between Images
hu: Margó a képek között

en: Text Color
hu: Szövegszín

en: Text-Align
hu: Szövegigazítás

en: Font-Family
hu: Betű-család

en: Heading Font-Size
hu: Címsor mérete

en: Text Font-Size
hu: Szövegméret

en: Description Length
hu: Leírás hossza

en: Album Cover Settings
hu: Albumborító beállítások

en: Cover Size
hu: Borító méret

en: Show Albums
hu: Albumok megjelenítése

en: Responsive
hu: Reszponzív

en: With Albums in Row
hu: Albumok sorban

en: Margin Between Albums
hu: Margó az albumok között

en: Text for Album Click
hu: Album kattintás szövege

en: Filter Settings
hu: Szűrők beállítása

en: Filters
hu: Szűrök

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Tíltás

en: Filter Color
hu: Szűrő szín

en: Filter Text Color
hu: Szűrő szövegszín

en: Font-Size
hu: Betűméret

en: Roles & Capabilities
hu: Szerepkörök és jogosultságok

en: Privileges for Admin
hu: Adminisztrátori jogosultságok

en: Full Control
hu: Teljes hozzáférés

en: Read
hu: Olvasás

en: Write
hu: Írás

en: Privileges for Editor
hu: Szerkesztői jogosultságok

en: Privileges for Author
hu: Szerzői jogosultságok

en: Privileges for Contributor
hu: Közreműködői jogosultságok

en: Privileges for Subscriber
hu: Feliratkozói jogosultságok

en: Lightbox Settings
hu: Lightbox beállítások

en: Lightbox Type
hu: Lightbox típus

en: Inline Background
hu: Inline háttér

en: Overlay Background
hu: Overlay háttér

en: Fade In Time
hu: Fade In ideje

en: Fade Out Time
hu: Fade Out ideje

en: Facebook Comments
hu: Facebook-os hozzászólások

en: Social Sharing
hu: Közösségi megosztás

en: Image Title
hu: Kép címe

en: Image Description
hu: Kép leírása

en: Image Uploader Settings
hu: Képfeltöltő beállítások

en: Uploader for Images
hu: Képfeltöltő

en: WP Media
hu: WP Média

en: Change Uploading Image Name
hu: Feltöltendő kép nevének megváltoztatása

en: Front - End Layout Settings
hu: Front - End elrendezés

en: Text for Back Button
hu: Gomb szövege

en: Button Color
hu: Gomb szín

en: Button Text Color
hu: Gomb szövegszín

en: Album Seperator
hu: Album elválasztó

en: Image url location
hu: Kép URL-je

en: Open in New Window
hu: Megnyitás új ablakban

en: Same Window
hu: Azonos ablak

en: Pagination Settings for Images
hu: Képek lapozásának beállítása

en: Paging
hu: Lapozás

en: No. of Images Per Page
hu: Képek száma oldalanként

en: Slide Show Settings
hu: Slide Show beállítások

en: Auto Play
hu: Automatikus lejátszás

en: Interval
hu: Időköz

en: Language Direction Settings
hu: Szövegirány beállítások

en: Language Direction
hu: Szövegirány

en: Are you sure you want to restore settings?
hu: Biztos, hogy visszaállítod a beállításokat?
