Gallery Bank - en to fr translation catalogue (180 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
fr: Insérez un shortcode Gallery Bank

en: Select an album below to add it to your post or page.
fr: Choisissez un album ci-dessous pour l'ajouter à votre article ou à votre page

en: Gallery Type
fr: Type de galerie

en: Albums with Images
fr: Albums avec les images

en: Only Images
fr: Les images seulement

en: Album Format
fr: Format d'album

en: Select Album Format
fr: Choisissez le format d'album

en: Select Album
fr: Choisissez l'album

en: Select an Album
fr: Choisissez un album

en: Gallery Format
fr: Format de galerie

en: Select Gallery Format
fr: Choisissez le format de galerie

en: Images in Row
fr: Images en ligne

en: Image Width
fr: Largeur d'image

en: Albums in Row
fr: Albums en ligne

en: Text Format
fr: Format de texte

en: Select Format
fr: Choisissez le format

en: Special Effects
fr: Effets spéciaux

en: Animation Effects
fr: Effets d'animation

en: Show Responsive Gallery
fr: Montrer une galerie adaptative

en: Show Album Title
fr: Montrer le titre de l'album

en: Insert Album
fr: Insérerer un album

en: Cancel
fr: Abandonner

en: Please select an Album
fr: Choisissiez un album, svp

en: Please select an Album Format
fr: Choisissez un format d'album, svp

en: Please select a Gallery Images Format
fr: Choisissez un format de galerie d'images, svp

en: Please select a Text Format for the Gallery
fr: Choisissez un format de texte pour la galerie, svp

en: VIEW ALL
fr: VOIR TOUT

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Add New Album
fr: Ajouter un nouvel album

en: Album Sorting
fr: Tri d'album

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: System Status
fr: Status du système

en: Licensing
fr: License

en:  Set as Album Cover
fr:  Définir comme couverture d'album

en:  Rotate Image
fr: tourner d'image

en: Enter your Title
fr: Entrer votre titre

en: Enter your Description
fr: Entrer votre description

en: Enter your Tags
fr: Entrer votre Tags

en: Delete Image
fr: Supprimer l'image

en: Delete Video
fr: Supprimer la vidéo

en: Add Gallery using Gallery Bank
fr: Ajouter une galerie en utilisant Gallery Bank

en: Title
fr: Titre

en: Select Gallery
fr: Sélectionner une galerie

en: Select Gallery Format
fr: Sélectionner le format de la galerie

en: Images In Row
fr: Nombre d'images en ligne

en: Select Text Format
fr: Sélectionner le format du texte

en: Special Effect
fr: Effet spécial

en: Select Special Effect
fr: Sélectionner l'effet spécial

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Animation Effect
fr: Effet d'animation

en: Responsive Gallery
fr: Galerie adaptive

en: Back to Albums
fr: Revenir aux albums

en: Save and Submit Changes
fr: Enregistrer et soumettre les changements

en: Album Published. Kindly wait for the redirect to happen.
fr: Album publié. Vous allez être redirigé. Veuillez patienter.

en: Album Details
fr: Détails de l'album

en: Album Title
fr: Titre de l'album

en: Enter your Album Title
fr: Entrer le titre de l'album

en: Upload Images
fr: Envoyer les images

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
fr: Votre navigateur ne supporte pas Flash, Silverlight ou HTML5.

en: Upload Images
fr: Télécharger des images

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
fr: Votre Wordpress version ne prend pas en charge WP-media.

en: Upload Videos
fr: Envoyer les vidéos

en: Video Url
fr: URL de la vidéo

en: Enter your Video Url
fr: Entrer l'URL de la vidéo

en: Upload Video
fr: Envoyer la vidéo

en: Your Gallery Bank Album
fr: Votre album Gallery Bank

en: Delete
fr: Supprimer

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Title & Description
fr: Titre et description

en: Tags (comma separated list)
fr: Tags

en: Url to Redirect on click of an Image
fr: URL de redirection lors d'un clique sur l'image

en: Are you sure you want to delete this Image?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette image ?

en: Are you sure you want to delete these Images?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ces images ?

en: Album Preview
fr: Prévisualisation de l'album

en: Please Choose
fr: Choisisser svp

en: Re-Order Albums
fr: Réorganiser l'ordre des albums

en: Update Order
fr: Mettre à jour l'ordre des albums

en: Sorting Order has been updated.
fr: L'ordre a été mis à jour.

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
fr: Attention! Une nouvelle version de Gallery bank est maintenant disponible en téléchargement.

en: Click
fr: Clique

en: here
fr: Ici

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
fr: mettre à jour votre version de Gallery Bank

en: Dashboard - Gallery Bank
fr: Tableau de bord - Gallery Bank

en: Delete All Albums
fr: Supprimer tous les albums

en: Purge Images & Albums
fr: Purger les images et les albums

en: Restore Factory Settings
fr: Restaurer les paramètres par défaut

en: Existing Albums Overview
fr: Résumé des albums existant

en: Total Images
fr: Nombre totale d'images

en: Date of Creation
fr: Date de création

en: Preview Album
fr: Prévisualisation de l'album

en: Edit Album
fr: Editer l'album

en: Re-Order Images
fr: Réorganiser les images

en: Delete Album
fr: Supprimer l'album

en: Are you sure you want to delete this Album?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cet album ?

en: Are you sure you want to delete all Albums?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ces albums ?

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
fr: Etes-vous sûr de vouloir restaurer les paramètres par défaut ?

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
fr: Etes-vous sûr de vouloir purger toutes les images et les albums ?

en: Update Album
fr: Mettre à jour l'album

en: Album Updated. Kindly wait for the redirect to happen.
fr: Album mis à jour. Vous allez être redirigé. Veuillez patienter.

en: Upload Thumbnails
fr: téléversement Vignettes

en: Get System Report
fr: Obtenir le rapport système

en: Close System Report
fr: Fermer le rapport système

en: Default
fr: Défaut

en: Gallery Bank Documentation
fr: Documentation de Gallery Bank

en: Gallery Bank Licensing Module
fr: Module de license pour Gallery Bank

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Success! Settings have been updated.
fr: Succès! Les paramètres ont été mis à jour.

en: Restore Settings
fr: Restaurer les paramètres

en: Update Settings
fr: Mettre à jour les paramètres

en: Settings has been updated.
fr: Les paramètres ont été mis à jour.

en: Success! Settings have been restored.
fr: Succès! Les paramètres ont été restaurés.

en: Thumbnail Settings
fr: Paramètres des vignettes

en: Thumbnail Size
fr: Taille de la vignette

en: Original
fr: Originale

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Opacity
fr: Opacité

en: Border Size
fr: Taille de la bordure

en: Border Radius
fr: Radius de la bordure

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Margin Between Images
fr: Espace entre les images

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text-Align
fr: Alignement du texte

en: Font-Family
fr: Police de caractères

en: Heading Font-Size
fr: Titre Font-Taille

en: Text Font-Size
fr: Taille de la police de caractères

en: Description Length
fr: Longueur de la description

en: Album Cover Settings
fr: Paramètres de l'album de couverture

en: Cover Size
fr: Taille de la couverture

en: Show Albums
fr: Voir les Albums

en: Responsive
fr: en réponse

en: With Albums in Row
fr: Avec Albums dans en rangée

en: Margin Between Albums
fr: Espace entre les albums

en: Text for Album Click
fr: Texte lors d'un clique sur l'album

en: Filter Settings
fr: Paramètres de filtre

en: Filters
fr: Les filtres

en: Enable
fr: Activté

en: Disable
fr: Désactivé

en: Filter Color
fr: Couleur du filtre

en: Filter Text Color
fr: Couleur du texte du filtre

en: Font-Size
fr: Taille de la police de caractères

en: Roles & Capabilities
fr: Rôles et permissions

en: Privileges for Admin
fr: Privilèges pour l'admin

en: Full Control
fr: Contrôle totale

en: Read
fr: Lire

en: Write
fr: Ecrire

en: Privileges for Editor
fr: Privilèges pour l'éditeur

en: Privileges for Author
fr: Privilèges pour l'auteur

en: Privileges for Contributor
fr: Privilèges pour le contributeur

en: Privileges for Subscriber
fr: Privilèges pour l'abonné

en: Lightbox Settings
fr: Paramètres de Lightbox

en: Lightbox Type
fr: Type de Lightbox

en: Inline Background
fr: Inline Fond

en: Overlay Background
fr: de Superposition Fond

en: Fade In Time
fr: Fanent dans Délai

en: Fade Out Time
fr: Fanent Délai de sortie de

en: Facebook Comments
fr: Commentaires Facebook

en: Social Sharing
fr: Partage sociale

en: Image Title
fr: Titre de l'image

en: Image Description
fr: Description de l'image

en: Image Uploader Settings
fr: d'image Uploader  réglages

en: Uploader for Images
fr: Uploader pour Images

en: Change Uploading Image Name
fr: Changer Uploading l'image Nom

en: Front - End Layout Settings
fr: Avant - Fin des paramètres de mise en page

en: Text for Back Button
fr: Texte du bouton de retour

en: Button Color
fr: Couleur du bouton

en: Button Text Color
fr: Couleur du texte du bouton

en: Album Seperator
fr: Séparateur d'albums

en: Image url location
fr:  l'image  url Emplacement

en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Same Window
fr: Même - Fenêtre

en: Pagination Settings for Images
fr: Paramètres de pagination pour les images

en: Paging
fr: Pagination

en: No. of Images Per Page
fr: Nombre d'images par page

en: Slide Show Settings
fr: Paramètres du diaporama

en: Auto Play
fr: Lecture automatique

en: Interval
fr: Intervale

en: Language Direction Settings
fr: Paramètres de direction de la langue

en: Language Direction
fr: Direction de la langue

en: Are you sure you want to restore settings?
fr: Etes-vous sûr de vouloir restaurer les paramètres ?
