Gallery Bank - en to cs translation catalogue (178 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
cs: Vložte Bank Shortcode galerie

en: Select an album below to add it to your post or page.
cs: Vyberte album, které chcete přidat do Vašeho příspěvku / stránky.

en: Gallery Type
cs: Druh galerie

en: Albums with Images
cs: Alba s obrázky

en: Only Images
cs: Pouze obrázky

en: Album Format
cs: Formát alba

en: Select Album Format
cs: Vyberte formát alba

en: Select Album
cs: Vyberte album

en: Select an Album
cs: Vyberte album

en: Gallery Format
cs: Formát galerie

en: Select Gallery Format
cs: Vyberte formát galerie

en: Images in Row
cs: Obrázky v řadě

en: Image Width
cs: Šířka obrázku

en: Albums in Row
cs: Alba v řadě

en: Text Format
cs: Formát textu

en: Select Format
cs: Vyberte formát

en: Special Effects
cs: Speciální efekty

en: Animation Effects
cs: Efekty animací

en: Show Responsive Gallery
cs: Zobrazit galerie v responsivním náhledu

en: Show Album Title
cs: Zobrazit název alba

en: Insert Album
cs: Vložit album

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Please select an Album
cs: Vyberte album

en: Please select an Album Format
cs: Vyberte formát alba

en: Please select a Gallery Images Format
cs: Vyberte formát obrázkové galerie

en: Please select a Text Format for the Gallery
cs: Vyberte formátování textu pro galerii

en: VIEW ALL
cs: ZOBRAZIT VŠE

en: Add New Album
cs: Přidat nové album

en: Album Sorting
cs: Řazení alba

en: Global Settings
cs: Globální nastavení

en: System Status
cs: Stav systému

en: Licensing
cs: Licence

en:  Set as Album Cover
cs:  nastavit jako fotku alba

en:  Rotate Image
cs:  Otočit obrázek

en: Enter your Title
cs: Vložte Název

en: Enter your Description
cs: Vložte popis

en: Enter your Tags
cs: Vložte Tagy

en: Delete Image
cs: Smazat obrázek

en: Delete Video
cs: Smazat video

en: Add Gallery using Gallery Bank
cs: Přidejte galerii pomocí Gallery Bank

en: Title
cs: Nadpis

en: Select Gallery
cs: Vybrat galerii

en: Select Gallery Format
cs: Vybrat formát galerie

en: Images In Row
cs: Počet obrázků v řádku

en: Select Text Format
cs: Vybrat formát textu

en: Special Effect
cs: Speciální efekt

en: Select Special Effect
cs: Vybrat speciální efekt

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Animation Effect
cs: Efekt animace

en: Responsive Gallery
cs: Responsivní galerie

en: Album Preview
cs: Náhled alba

en: Back to Albums
cs: Zpět na alba

en: Please Choose
cs: Vyberte

en: Re-Order Albums
cs: Přeskládat alba

en: Update Order
cs: Změnit pořadí

en: Sorting Order has been updated.
cs: Systém řazení byl aktualizován

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
cs: Pozor! Nová verze Gallery Bank ke stažení.

en: Click
cs: Klikněte

en: here
cs: zde

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
cs: pro upgrade vaší verze Gallery Bank.

en: Dashboard - Gallery Bank
cs: Dashboard

en: Delete All Albums
cs: Smazat všechna alba

en: Purge Images & Albums
cs: Obnovit obrázky & alba

en: Restore Factory Settings
cs: Obnovit tovární nastavení

en: Existing Albums Overview
cs: Přehled aktuálních alb

en: Thumbnail
cs: Náhled

en: Album Title
cs: Název alba

en: Total Images
cs: Celkem obrázků

en: Date of Creation
cs: Datum vytvoření

en: Preview Album
cs: Náhled alba

en: Edit Album
cs: Editovat album

en: Re-Order Images
cs: Znovu seřadit obrázky

en: Delete Album
cs: Smazat album

en: Are you sure you want to delete this Album?
cs: Opravdu chcete smazat toto album?

en: Are you sure you want to delete all Albums?
cs: Opravdu chcete smazat všechna alba?

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
cs: Opravdu chcete obnovit původní nastavení?

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
cs: Opravdu chcete obnovit všechny obrázky & galerie?

en: Album
cs: alba

en: Save Album
cs: Uložit alba

en: Album Saved. Kindly wait for the redirect to happen.
cs: alba uloženo. Laskavě počkejte na přesměrování se stane.

en: Album Details
cs: Detaily alba

en: Enter your Album Title
cs: Vložte název alba

en: Description
cs: Popis

en: Upload Images
cs: Nahrát obrázky

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
cs: Váš prohlížeč nepodporuje Flash, Silverlight nebo HTML5.

en: Upload Thumbnails
cs: Nahrát náhledy

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
cs: Vaše verze Wordpressu nepodporuje WP media.

en: Upload Videos
cs: Nahrát videa

en: Video Url
cs: URL videa

en: Enter your Video Url
cs: Vložte URL videa

en: Upload Video
cs: Nahrát video

en: Your Gallery Bank Album
cs: Album Vaší Bank Gallery

en: Delete
cs: Smazat

en: Title & Description
cs: Název a popis

en: Tags (comma separated list)
cs: Tagy (oddělené čárkou)

en: Url to Redirect on click of an Image
cs: URL, na kterou se přejde při kliknutí na obrázek

en: Are you sure you want to delete this Image?
cs: Opravdu chcete smazat tento obrázek?

en: Are you sure you want to delete these Images?
cs: Opravdu chcete smazat tyto obrázky?

en: Get System Report
cs: Systémové hlášení

en: Close System Report
cs: Zavřít systémové hlášení

en: Default
cs: Výchozí

en: Gallery Bank Documentation
cs: Dokumentace Gallery Bank

en: Gallery Bank Licensing Module
cs: Licenční modul Gallery Bank

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Success! Settings have been updated.
cs: Nastavení bylo úspěšně aktualizováno!

en: Restore Settings
cs: Obnovit nastavení

en: Update Settings
cs: Aktualizovat nastavení

en: Settings has been updated.
cs: Nastavení bylo aktualizováno.

en: Success! Settings have been restored.
cs: Nastavení bylo úspěšně obnoveno!

en: Thumbnail Settings
cs: Možnosti náhledu

en: Thumbnail Size
cs: Velikost náhledu

en: Original
cs: Původní

en: Custom
cs: Vlastní

en: Opacity
cs: Neprůhledný

en: Border Size
cs: Velikost hranic

en: Border Radius
cs: Radius hranic

en: Border Color
cs: Barva hranic

en: Margin Between Images
cs: Mezera mezi obrázky

en: Text Color
cs: Barva textu

en: Text-Align
cs: Zarovnání textu

en: Font-Family
cs: Druh písma

en: Heading Font-Size
cs: Velikost písma záhlaví

en: Text Font-Size
cs: Velikost textu

en: Description Length
cs: Délka popisu

en: Album Cover Settings
cs: Nastavení obálky alba

en: Cover Size
cs: Velikost obálky

en: Show Albums
cs: Ukázat alba

en: Responsive
cs: Responsivní

en: With Albums in Row
cs: S alby v řadě

en: Margin Between Albums
cs: Mezera mezi alby

en: Text for Album Click
cs: Text při kliknutí na album

en: Filter Settings
cs: Nastavení filtru

en: Filters
cs: Filtry

en: Enable
cs: Aktivovat

en: Disable
cs: Zakázat

en: Filter Color
cs: Barva filtru

en: Filter Text Color
cs: Barva textu filtru

en: Font-Size
cs: Velikost písma

en: Roles & Capabilities
cs: Role a oprávnění

en: Privileges for Admin
cs: Přístupová práva Admina

en: Full Control
cs: Plná kontrola

en: Read
cs: Čtení

en: Write
cs: Zápis

en: Privileges for Editor
cs: Přístupová práva Editora

en: Privileges for Author
cs: Přístupová práva Autora

en: Privileges for Contributor
cs: Přístupová práva přispěvatele

en: Privileges for Subscriber
cs: Přístupová práva odběratele

en: Lightbox Settings
cs: Nastavení lightboxu

en: Lightbox Type
cs: Typ lightboxu

en: Inline Background
cs: Inline pozadí

en: Overlay Background
cs: Překrytí pozadí

en: Fade In Time
cs: Čas zesílení

en: Fade Out Time
cs: Čas zeslabení

en: Facebook Comments
cs: Facebook komentáře

en: Social Sharing
cs: Sdílení na sociálních sítích

en: Image Title
cs: Název obrázku

en: Image Description
cs: Popis obrázku

en: Image Uploader Settings
cs: Nastavení uploaderu obrázků

en: Uploader for Images
cs: Uploader obrázků

en: WP Media
cs: WP media

en: Change Uploading Image Name
cs: Změnit jméno nahrávaného obrázku

en: Front - End Layout Settings
cs: Nastavení Front - End rozložení

en: Text for Back Button
cs: Text tlačítka

en: Button Color
cs: Barva tlačítka

en: Button Text Color
cs: Barva textu tlačítka

en: Album Seperator
cs: Oddělovač alb

en: Image url location
cs: URL umístění obrázku

en: Open in New Window
cs: Otevřít v novém okně

en: Same Window
cs: Ve stejném okně

en: Pagination Settings for Images
cs: Nastavení stránkování pro obrázky

en: Paging
cs: Stránkování

en: No. of Images Per Page
cs: Počet obrázků na stránku

en: Slide Show Settings
cs: Nastavení prezentace snímků

en: Auto Play
cs: Automatické přehrávání

en: Language Direction Settings
cs: Nastavení jazyka ovládání

en: Language Direction
cs: Jazyk ovládání

en: Are you sure you want to restore settings?
cs: Opravdu chcete obnovit nastavení?
