Gallery Bank - en to ar translation catalogue (181 entries)

en: Insert Gallery Bank Shortcode
ar: أدخل إختصار بانك جالري

en: Select an album below to add it to your post or page.
ar: اختر ألبوم من الأسفل لإضافته إلي تدوينتك أو صفحتك

en: Gallery Type
ar: نوع الجالري

en: Albums with Images
ar: ألبوم مع الصور

en: Only Images
ar: صور فقط

en: Album Format
ar: نوع الألبوم

en: Select Album Format
ar: أختر تنسيق الألبوم

en: Select Album
ar: أختر ألبوم

en: Select an Album
ar: اختر ألبوم

en: Gallery Format
ar: تنسيق الجالري

en: Select Gallery Format
ar: أختر تنسيق الجالري

en: Images in Row
ar: الصور في صف

en: Image Width
ar: عرض الصورة

en: Albums in Row
ar: الألبومات في صف

en: Text Format
ar: تنسيق النص

en: Select Format
ar: أختر تنسيق

en: Special Effects
ar: التأثيرات الخاصة

en: Animation Effects
ar: التأثيرات الحيوية

en: Show Responsive Gallery
ar: جعل الجالري متجاوب ( ريسبونسف)

en: Show Album Title
ar: أظهر عنوان الألبوم

en: Insert Album
ar: أدخل ألبوم

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Please select an Album
ar: الرجاء إختيار ألبوم

en: Please select an Album Format
ar: الرجاء إختيار تنسيق الألبوم

en: Please select a Gallery Images Format
ar: الرجاء إختيار تنسيق صور الألبوم

en: Please select a Text Format for the Gallery
ar: الرجاء إختيار تنسيق النص للألبوم

en: VIEW ALL
ar: أظهر الجميع

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Add New Album
ar: أضف ألبوم جديد

en: Album Sorting
ar: ترتيب الألبوم

en: Global Settings
ar: الخصائص العامة

en: System Status
ar: حالة النظام

en: Licensing
ar: الترخيص

en:  Set as Album Cover
ar: إجعلها غطاء للألبوم

en:  Rotate Image
ar: اتجاه الصورة

en: Enter your Title
ar: العنوان

en: Enter your Description
ar: الوصف

en: Enter your Tags
ar: الوسوم

en: Delete Image
ar: حذف الصورة

en: Delete Video
ar: حذف الفيديو

en: Gallery Bank
ar: جالري بانك

en: Add Gallery using Gallery Bank
ar: أضف معرض بإستخدام جالري بانك

en: Title
ar: العنوان

en: Select Gallery
ar: أختر معرض

en: Select Gallery Format
ar: أختر تنسيق المعرض

en: Images In Row
ar: الصور في صف

en: Select Text Format
ar: أختر تنسيق النص

en: Special Effect
ar: التأثيرات الخاصة

en: Select Special Effect
ar: أختر تأثير خاص

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الإرتفاع

en: Animation Effect
ar: تأثيرات حيوية

en: Responsive Gallery
ar: جالري متجاوب ( ريسبونسف)

en: Album Preview
ar: عرض الألبوم

en: Back to Albums
ar: العودة إلي الألبوم

en: Please Choose
ar: الرجاء الإختيار

en: Re-Order Albums
ar: إعادة ترتيب الألبومات

en: Update Order
ar: حدث الترتيب

en: Sorting Order has been updated.
ar: فرز الترتيب المحدث

en: Attention! A new vesion of Gallery Bank is available for download.
ar: تنبيه! هناك إصدار جديد من جالري بانك متوفر للتحميل.

en: Click
ar: إضغط

en: here
ar: هنا

en: to upgrade your version of Gallery Bank.
ar: لترقية أصدار جالري بانك

en: Dashboard - Gallery Bank
ar: لوحة التحكم - جالري بانك

en: Delete All Albums
ar: حذف جميع الألبومات

en: Purge Images & Albums
ar: حذف جميع الألبومات والصور

en: Restore Factory Settings
ar: إستعادة إعدادات المصنع

en: Existing Albums Overview
ar: نظرة عامة للألبومات

en: Thumbnail
ar: المصغرات

en: Album Title
ar: عنوان الألبوم

en: Total Images
ar: مجموع الصور

en: Date of Creation
ar: تاريخ الإنشاء

en: Preview Album
ar: معاينة الألبوم

en: Edit Album
ar: تحرير الألبوم

en: Re-Order Images
ar: إعادة ترتيب الصور

en: Delete Album
ar: حذف ألبوم

en: Are you sure you want to delete this Album?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذا الألبوم؟

en: Are you sure you want to delete all Albums?
ar: هل أنت متأكد من حذف جميع الألبومات؟

en: Are you sure you want to Restore Factory Settings?
ar: هل أنت متأكد من إعادة ضبط المصنع؟

en: Are you sure you want to Purge all Images & Albums?
ar: هل أنت متأكد من محو جميع الصور والألبومات؟

en: Album
ar: الألبوم

en: Save Album
ar: انقاذ الألبوم

en: Album Saved. Kindly wait for the redirect to happen.
ar: ألبوم المحفوظة. يرجى الانتظار لإعادة التوجيه إلى يحدث.

en: Album Details
ar: تفاصيل الألبوم

en: Enter your Album Title
ar: أدخل عنوان الألبوم

en: Description
ar: الوصف

en: Upload Images
ar: أرفع صور

en: Your browser doesn"t have Flash, Silverlight or HTML5 support.
ar: متصفحك لايدعم Flash أو Silverlight أو HTML5 .

en: Upload Thumbnails
ar: رفع المصغرات

en: Your Wordpress Version doesn"t support Wp-media.
ar: إصدار الووردبرس الخاص بك لايدعم  Wp-media.

en: Upload Videos
ar: أرفع فيديو

en: Video Url
ar: رابط الفيديو

en: Enter your Video Url
ar: أدخل رابط الفيديو

en: Upload Video
ar: رفع فيديو

en: Your Gallery Bank Album
ar: ألبومك الخاص

en: Delete
ar: حذف

en: Title & Description
ar: العنوان والوصف

en: Tags (comma separated list)
ar: الوسوم ( أفصل بينها بـ , )

en: Url to Redirect on click of an Image
ar: رابط التوجيه عند الضغط علي الصورة

en: Are you sure you want to delete this Image?
ar: هل أنت متأكد من حذف الصورة؟

en: Are you sure you want to delete these Images?
ar: هل أنت متأكد من حذف الصور المحددة ؟

en: Get System Report
ar: أحصل على تقرير النظام

en: Close System Report
ar: أغلق تقرير النظام

en: Default
ar: الإفتراضي

en: Gallery Bank Documentation
ar: توثيق جالري بانك

en: Gallery Bank Licensing Module
ar: وحدة ترخيص جالري بانك

en: Update
ar: تحديث

en: Success! Settings have been updated.
ar: لقد تم تحديث الإعدادت بنجاح.

en: Restore Settings
ar: إستعادة الإعدادت

en: Update Settings
ar: تحديث الإعدادت

en: Settings has been updated.
ar: تم تحديث الإعدادت.

en: Success! Settings have been restored.
ar: لقد تم إستعادة الإعدادت بنجاح.

en: Thumbnail Settings
ar: إعدادت المصغرات

en: Thumbnail Size
ar: حجم المصغرات

en: Original
ar: طبيعي

en: Custom
ar: مخصص

en: Opacity
ar: غامض

en: Border Size
ar: حجم الحدود

en: Border Radius
ar: حجم الحدود

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Margin Between Images
ar: دمج الصور

en: Text Color
ar: لون الخط

en: Text-Align
ar: اتجاه الخط

en: Font-Family
ar: نوع الخط

en: Heading Font-Size
ar: حجم خط العنوان

en: Text Font-Size
ar: حجم خط النص

en: Description Length
ar: طول الوصف

en: Album Cover Settings
ar: إعدادت غطاء الألبوم

en: Cover Size
ar: حجم الغطاء

en: Show Albums
ar: عرض الألبومات

en: Responsive
ar: متجاوب

en: With Albums in Row
ar: مع ألبومات في صف

en: Margin Between Albums
ar: دمج الألبومات

en: Text for Album Click
ar: نص الألبوم عند النقر

en: Filter Settings
ar: إعدادت الفلتر

en: Filters
ar: الفلاتر

en: Enable
ar: تمكين

en: Disable
ar: تعطيل

en: Filter Color
ar: لون الفلتر

en: Filter Text Color
ar: لون نص الفلتر

en: Font-Size
ar: حجم الخط

en: Roles & Capabilities
ar: الأدوار والقدرات

en: Privileges for Admin
ar: مزايا الأدمن

en: Full Control
ar: تحكم كامل

en: Read
ar: قراءة

en: Write
ar: كتابة

en: Privileges for Editor
ar: مزايا المحرر

en: Privileges for Author
ar: مزايا الكاتب

en: Privileges for Contributor
ar: مزايا المساهم

en: Privileges for Subscriber
ar: مزايا المشترك

en: Lightbox Settings
ar: إعدادت اللايت بوكس

en: Lightbox Type
ar: نوع الايت بوكس

en: Inline Background
ar: الخلفية المضمنة

en: Overlay Background
ar: غطاء الخلفية

en: Fade In Time
ar: تتلاشى في الوقت المناسب

en: Fade Out Time
ar: تتلاشى بعد الزمن

en: Facebook Comments
ar: تعليقات الفيسبوك

en: Social Sharing
ar: مشاركة مواقع التواصل

en: Image Title
ar: عنوان الصورة

en: Image Description
ar: وصف الصورة

en: Image Uploader Settings
ar: إعدادات رافع الصور

en: Uploader for Images
ar: رافع للصور

en: WP Media
ar: ووردبريس ميديا

en: Change Uploading Image Name
ar: غير اسم الصورة المحملة

en: Front - End Layout Settings
ar: إعدادات التصميم الأمامية والنهائية

en: Text for Back Button
ar: نص زر الرجوع

en: Button Color
ar: لون الزر

en: Button Text Color
ar: لون نص الزر

en: Album Seperator
ar: فصل الألبوم

en: Image url location
ar: موقع رابط الصورة

en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Same Window
ar: نفس النافذة

en: Pagination Settings for Images
ar: إعدادات ترقيم الصور

en: Paging
ar: الترقيم

en: No. of Images Per Page
ar: عدد الصور في كل صفحة

en: Slide Show Settings
ar: أعدادت السلايد شو

en: Auto Play
ar: عرض تلقائي

en: Interval
ar: فاصل

en: Language Direction Settings
ar: إعدادت إتجاه اللغة

en: Language Direction
ar: أتجاه اللغة

en: Are you sure you want to restore settings?
ar: هل أنت متأكد من إستعادة الإعدادات؟
